szerző:
Csik Veronika - Szabó Fruzsina
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Hamarosan indul a 2022-es középiskolai felvételi: több gimnázium és technikum már közzétette a felvételi tájékoztatót, és hamarosan a nyílt napokat is megtartják. Az alapszabályok az utóbbi években nem változtak, mutatjuk az összes infót, hasznos linket és határidőt.

Mikor indul a felvételi?

Még van egy kis idő hátra, hiszen csak októberben, a felvételi tájékoztatók közzétételével indul a középiskolai felvételi, de a legfontosabb dátumokat már most tudjuk: 

  • 2021. október 20.: A középiskoláknak október 20-ig kell nyilvánosságra hozniuk felvételi tájékoztatójukat – ebben a 2021/2022-es tanévben induló tanulmányi területekről, valamint a felvételi szabályokokról is információkat találnak a szülők és a diákok.
  • 2021. november 16.: November közepéig teszi közzé az Oktatási Hivatal azoknak a gimnáziumoknak, szakgimnáziumoknak a jegyzékét, amelyek központi írásbeli felvételi vizsgát szerveznek.
  • 2021. december 3.: A diákok december 3-ig jelentkezhetnek a központi írásbeli felvételi vizsgára – közvetlenül abban az iskolában, ahol meg szeretnék írni a tesztet.
  • 2022. január 22., 10 óra: A központi írásbeli felvételi vizsga a gimnáziumokban, szakgimnáziumokban és technikumokban.
  • 2022. január 27., 14 óra: Pótló központi írásbeli felvételi vizsga – ezen csak azok a diákok vehetnek részt, akik az előző írásbelire alapos ok miatt nem tudtak elmenni.
  • 2022. február 22-től március 11-ig: Szóbeli meghallgatások a középiskolákban.
  • 2022. március 16.: A középiskolák március 16-ig hozzák nyilvánosságra a jelentkezők felvételi jegyzékét.
  • 2022. április 29.: A középiskolák elküldik a felvételről vagy az elutasításról szóló értesítést a diákoknak és az általános iskoláknak.

A pótfelvételiről, az Arany János Tehetséggondozó Program és az Arany János Kollégiumi Program részleteiről itt írtunk.

Mit lehet már most megtudni a középiskolákról?

Sok mindent. A gimnáziumoknak, technikumoknak, szakgimnáziumoknak, szakképző iskoláknak október 20-ig kell nyilvánosságra hozniuk idei felvételi tájékoztatójukat, több gimnázium – például a PTE Babits Mihály Gimnáziuma, a nyíregyházi Zrínyi Ilona Gimnázium, a győri Czuczor Gergely Bencés Gimnázium, a Gödöllői Református Líceum Gimnázium – már közzétette a jövő szeptemberben induló osztályok listáját és a pontszámítási szabályokat.

Amíg a többi iskola felvételi tájékoztatója is megérkezik, érdemes néhány pillantást vetni az intézmények „teljesítményére”. A vezető gimnáziumokról számos információt meg lehet tudni például a HVG középiskolai rangsorából, de az Oktatási Hivatal oldalát is érdemes böngészni. Itt például azt nézhetitek meg, hogy a korábbi tanévekben mekkora volt a túljelentkezés a kiválasztott középiskolákban – innen tudjuk például, hogy tavaly a budapesti Fazekas-gimnázium négy évfolyamos „reálos” képzésén 32 férőhelyre 164-en jelentkeztek, vagy hogy a Városmajori Gimnázium bioszos képzésének 16 férőhelyére 181-en adták be a jelentkezési lapjukat.

Más adatokat is lehet találni itt – például megnézhetitek az adott gimnázium, szakgimnázium vagy technikum érettségi eredményeit. Az idei adatokat még nem töltötte fel az Oktatási Hivatal, de talán ez nem is olyan nagy baj, hiszen az idei érettségi szezon egyébként is rendhagyó volt a koronavírus-járvány és a szóbelik törlése miatt. Meg lehet nézni például azt, hogy az érettségizők hány százaléka tett sikeres emelt szintű érettségit, és hány százaléka szerezte meg az érettségi bizonyítványt (vagyis hányan úszták meg az érettségit bukás nélkül).

Az Országos Középiskolai Tanulmányi Versenyen (OKTV) elért eredményeket is le lehet kérdezni – meg lehet nézni például, hogy az adott középiskolából az előző tanévben hányan jutottak tovább az első fordulóból, és hányan lettek döntősök, sőt akár tantárgyra is lehet szűrni. És persze le lehet kérdezni az országos kompetenciamérés eredményeit is – itt a 2019-es a legutóbbi, hiszen 2020-ban a járvány miatt nem tartották meg a felmérést, a 2021-es teszteket pedig még nem elemezték ki.

Milyen szabályokat ismerünk már most?

Például azt, hogy milyen lesz a pontszámítás, a középiskolák a jelentkezőket háromféle szempontrendszer alapján rangsorolhatják:

  • vagy kizárólag az általános iskolai tanulmányi eredményeket veszik figyelembe,
  • vagy az általános iskolai jegyeket és a központi írásbeli felvételin szerzett pontszámot,
  • vagy a jegyeket, az írásbeli és a szóbeli felvételi eredményét.

A központi írásbeli felvételit csak a gimnáziumok és a technikumok tehetik kötelezővé, de közel sem mindegyik intézmény dönt így. Arról, hogy az egyes pontszámítási formák pontosan hogyan állnak össze (milyen középiskolai jegyeket vesznek figyelembe, mennyit "ér" az írásbeli), itt olvashattok.

Azt is tudjuk már, hogy milyen feladatsorokat kapnak majd a 2022-ben vizsgázók. A szabály nem változott: egy magyar nyelvi és egy matematikai feladatlapot kell megoldaniuk az írásbeli felvételi vizsgán azoknak a diákoknak. A feladatlapokat a Nemzeti alaptanterv alapján állítják össze - mivel az egyes iskolákban a tananyag feldolgozása nem egyforma ütemű, elsősorban az adott évfolyamot megelőző évfolyamok anyagából. Mennyi idejük van a jelentkezőknek, milyen feladatokra lehet számítani, és mit lehet használni a vizsgán? Összegyűjtöttük.

Hol találjátok meg a középiskolákat?

Középiskola-választás előtt érdemes utánanézni, milyen gimnáziumok, technikumok, szakgimnáziumok, szakképző iskolák működnek a környéken. Az Oktatási Hivatal oldalán találtok egy olyan listát, ami megkönnyítheti a továbbtanulási döntést. Az Oktatási Hivatal intézménykeresőjében Magyarország összes iskoláját megtaláljátok, a keresést szűkíthetitek település, képzéstípus vagy akár név szerint is. Arról, hogyan működik a kereső, itt olvashattok el mindent.