Be lehet-e jutni valamelyik gimnáziumba a központi felvételi megírása nélkül? Ahol kötelezővé tették az írásbelit és a szóbelit, ott hány pontot lehet szerezni a vizsgákkal? Milyen tantárgyakat vesznek figyelembe a hozott pontok számításakor? Összefoglaltuk a középiskolai felvételi legfontosabb pontszámítási szabályait.
A középfokú iskolák a jelentkezőket háromféle szempontrendszer alapján rangsorolhatják:
- vagy kizárólag az általános iskolai tanulmányi eredményeket veszik figyelembe,
- vagy az általános iskolai jegyeket és a központi írásbeli felvételin szerzett pontszámot,
- vagy a jegyeket, az írásbeli és a szóbeli felvételi eredményét.
A központi írásbeli felvételit csak a gimnáziumok és a technikumok tehetik kötelezővé, de közel sem mindegyik intézmény dönt így.
1. Tanulmányi eredmények
Tanulmányi eredmények alatt kizárólag az általános iskolai bizonyítványban, félévi értesítőben szereplő osztályzatokat kell érteni. Tehát nem számít a nyelvvizsga, a tanulmányi versenyen, a sportversenyen elért eredmény.
Az, hogy milyen tantárgyakból nézik a jegyeket, nem egységes - minden részletszabályról maguk az iskolák döntenek. A tanulmányi eredmények számításakor a jelentkezés tanévének félévi eredményeit is figyelembe lehet venni, a magatartás és a szorgalom kivételével.
2. Ha van írásbeli (és szóbeli) vizsga is, mi számít?
A középiskolák maguk döntik el, kötelezővé teszik-e a központi írásbeli felvételit - ha így döntenek, az ott megszerzett eredmény a maximális felvételi összpontszám legalább 50 százalékát meghatározza. A gimnáziumok és technikumok arról is dönthetnek, hogy mindkét tárgyból (vagyis magyar nyelvből és matematikából) vagy csak az egyikből teszik kötelezővé a felvételi vizsgát.
Az is előfordulhat, hogy az egyik tantárgyból elért eredményeket nagyobb súllyal számítják be, mint a másik tárgyból szerzett pontokat. Ha szóbelizni is kell, mert az adott középiskola ezt előírja, a szóbeli felvételi eredménye maximum a felvételi összpontszám 25 százalékát határozhatja meg.