Nyílt nap az ELTE Természettudományi Karán
A képzési lehetőségekről, a hallgatói életről tájékozódhatnak az érdeklődők pénteken az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Természettudományi Karának (TTK) nyílt napján Budapesten.
A tandíj emelését támogatja Nagy-Britanniában az iparszövetség
Kevesebbet költ a felsőoktatás támogatására jelenleg Nagy-Britannia, mint a fejlett országok átlaga, a növekvő költségek finanszírozását pedig a Brit Iparszövetség a diákhitelek állami szubvenciójának csökkentésével, a tandíjak emelésével, illetve az ipar által nyújtott ösztöndíjakkal képzeli el - olvasható a Kossuth Rádió oldalán. A diákszervezetek nehezményezik a gazdasági élet szereplőinek terveit, mellyel tovább növelnék a hallgatók költségeit.
Érdemes magasra tenni a lécet – interjú a rektori konferencia elnökével
Mivel a magyar felsőoktatás társadalmilag szükségszerű mennyiségi növekedése lezárult, most már a minőségi fejlesztésre kell koncentrálni - mondta Szabó Gábor, a Magyar Rektori Konferencia elnöke a Népszavának.
Erasmus és társai: ösztöndíjjal Spanyolországtól Indiáig
Tapasztalat és nyelvgyakorlás, szakmai fejlődés, „életre szóló élmények” és barátságok – így foglalja össze a legtöbb külföldi tanulmányutat megjárt hallgató a tapasztalatait. Hogy állnak a magyar diákok a mobilitással, és milyen lehetőségeik vannak?
Ingyenes felsőoktatás Ausztriában: megrohamozták a jelentkezők az egyetemeket
Valósággal megrohamozták a jelentkezők az osztrák egyetemeket, a nagy többségnek ugyanis már nem kell tandíjat fizetnie. Az intézményvezetők nem örülnek a változásnak.
Díjazott magyar egyetemisták az EU Fiatal Tudósok Versenyén
Harmadik helyezést ért el újfajta óraszerkezetével Hunyadi Áron az Európai Unió által szervezett Fiatal Tudósok Versenyén. 38 ország fiatal kutatói versengtek összesen 87 projekttel a Párizsban szerdán véget ért rendezvényen - tudatta a szervező Európai Bizottság közleményében az MTI-vel.
Hogyan változik 2010-től és 2011-től a felvételi pontrendszer?
Jövőre még csak a bekerüléshez elvárható minimális pontszám fog emelkedni, 2011-től viszont már komolyabb változások is várhatóak a felvételi pontrendszerben. Az értékelésnél csökkenni fog a többletpontokon belül az „egyéb” jogcímen megszerezhető pontok aránya, az oktatási tárca ugyanis így szeretné elérni, hogy emelkedjen azoknak a száma, akik legalább egy tantárgyból emelt szinten érettségiznek.
MOL-tanszék indul a Pannon Egyetemen
Mol ásványolaj és széntechnológiai intézeti tanszéket hoznak létre még szeptemberben a Pannon Egyetemen, a jövő év februárjában pedig Mol ásványolaj és petrolkémiai technológiai mesterkurzust indítanak; erről pénteken írt alá szerződést Veszprémben Rédey Ákos, az egyetem rektora és Mosonyi György, a Mol Nyrt. vezérigazgatója.
Kollégium, albérlet, saját lakás: hol alszik a diák?
Kevés a kollégiumi férőhely, a saját lakás elérhetetlen, és egy albérletet kivenni sem éppen olcsó - így lehetne összefoglalni az ingatlanhelyzetet amivel egy átlagos egyetemista találja szembe magát a tanévkezdés előtt. Ígéret már van a kollégiumi férőhelyek növelésére, addig viszont marad a találékonyság azok számára, akik nem akarnak/tudnak vagyonokat költeni a szállásra.
Volt szovjet laktanya területén épít kollégiumot a SZTE
Az egykori szovjet laktanya területén álló egyik épület saját forrásból történő felújításával kétszázhetvennel bővítette kollégiumi férőhelyeinek számát a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) - közölte Szabó Gábor rektor.
A jogászok és az orvosok az élen a szakmák versenyében
Az orvosok társadalmi elismertsége a legnagyobb, viszont az anyagi megbecsülés tekintetében már a jogászok és a közgazdászok állnak az élen – derült ki a Diplomás pályakövetés 2009. című kutatási program legújabb felméréséből.
Egy hétig lehet még igényelni diákhitelt
Egy hetük maradt igénylésük leadására azoknak a felsőoktatásban tanulóknak, akik eddig még nem kértek diákhitelt, de már az első kifizetési napon, október 15-én pénzhez szeretnének jutni - közölte Őri András kommunikációs igazgató.
Új rektori bizottság alakul a magyar "diplomagyárak" ellen
Az ELTE rektorának vezetésével bizottságba tömörülnek egyes intézmények vezetői, hogy a bolognai rendszer bevezetése miatt keletkezett problémákra közösen találjanak megoldást - jelentett be Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke a Debreceni Egyetem tanévnyitóján. Az ÁSZ elnöke szerint olyan kérdésekre kell megoldást találni, mint az egyetemek közötti viszonyrendszer, a hallgatói létszám és a finanszírozás - írja a Híradó.hu.
Képek: rosszul lettek a diákok a rendőrtiszti főiskola tanévnyitóján
Bajnai Gordon a Rendőrtiszti Főiskola hétfői budapesti tanévnyitóján azt mondta, 2010-től szerződéses rendőrök állhatnak szolgálatba, ötven százalékkal több rendészeti főiskolást képeznek, így ezer rendőrrel lesz több az utcán. Az intézkedések között említette, hogy létrejön a településőrség, és hogy a kis értékű lopások ügyében a rendőrséghez is lehet majd fordulni.
Középiskola külföldön: így néz ki egy tanév az USA-ban
Ha egy középiskolás diák ki szeretné próbálni, hogy milyen is az amerikai oktatási rendszer és közelről szeretné átélni az ott élő családok mindennapjait, akkor nem kell mást tennie, mint kicsit keresgélni az interneten és hamar kap opciókat arra nézve, hogy milyen módon is teheti ezt meg a legegyszerűbben. A keresésnél lényeges szempont, hogy egy olyan oktatási csereprogrammal foglalkozó céget válasszon az érdeklődő, ami rendelkezik nemzetközi háttérrel és van tapasztalata a kérdést illetően.
Nemzetközi orvostudományi együttműködést írtak alá Debrecenben
Neves orvostudományi egyetemek dékánjai és neurológiai központjainak vezetői többoldalú nemzetközi együttműködési szerződést írtak alá szeptember 2-án a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumában (DE OEC). A megállapodás a debreceni intézmény, az izraeli Tel-Avivi Sourasky Orvostudományi Centrum, a román Iuliu Hatieganu Orvos- és Gyógyszerésztudományi Egyetem, a szerb Belgrádi Egyetem Orvostudományi Kara, valamint a budapesti Semmelweis Egyetem Orvostudományi Kara között jön létre.
Science Building: Hétmilliárdos beruházás kezdődik Pécsen
A Pécsi Tudományegyetem (PTE) természettudományi területre specializálódó kutatóközpontja, a Science Building alapkövét szeptember 1-jén tették le az egyetemen. A 2011-ig felépülő, hétmilliárd forintos támogatást élvező intézmény munkatársai, az egyetemi hallgatók, valamint a XXI. század tudósai a fenntartható emberi élet kutatását tűzik zászlajukra a biotudomány, a környezettudomány és az információtechnológia területén - a központ segítségével.
Legnépszerűbb szakok a pótfelvételin: jogász, turizmus és gazdálkodás
A hétvégén lezárult 2009-es pótfelvételi eljárásban a mintegy 14 ezer pótfelvételiző 87 százalékát felvették az általa megjelölt felsőoktatási intézménybe, a legnépszerűbb képzések a gazdálkodási és menedzsment, a jogász, a turizmus-vendéglátás, illetve a pénzügy és számvitel szakok voltak a normál eljáráshoz hasonlóan.
Tömeghipnózis és rovargyűjtés: idén is lesz Kutatók Éjszakája
Szeptember utolsó péntek éjszakáján újra megrendezik Magyarországon a Kutatók Éjszakája nevet viselő tudományos fesztivált, amellyel a kutatói életpályát és a tudományt próbálják népszerűsíteni.
Egyesül a BKF és a Heller Farkas Főiskola
Egyesül a Heller Farkas Turisztikai Szolgáltatások Főiskolája a Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskolával. A döntésről a közösen rendezett, szeptember 4-ei tanévnyitón tájékoztatják a hallgatókat. A két budapesti főiskola integrációja az első példa a magyar oktatási piacon magánintézmények egybeolvadására. Az integrációval létrejött intézmény Kommunikációs és Művészeti Karának dékánja Kepes András, Heller Farkas Turisztikai és Gazdasági Karának dékánja pedig Lengyel Márton volt rektor lesz. A legnépszerűbb nyolc alapszakból négyet indító főiskola a 2010/2011-es tanévben hirdeti meg először közösen képzéseit.