Nagyot csúszott vissza az egyik vidéki egyetem gazdasági kara, változás a top3-ban és továbbra is a Corvinus a legjobb. Mutatjuk a HVG Diploma 2025 gazdaságtudományi képzésterületi rangsorát.
A
HVG Diploma 2025-ös kiadványában a gazdasági karokat is rangsorolták a nappali tagozatra járó hallgatók kiválósága alapján. Vagyis figyelembe vették:
- az elsőhelyes jelentkezők számát
- a felvettek pontátlagát
- a nyelvvizsgával rendelkezők arányát
- középiskolai versenyeken helyezést elérő hallgatók számát
Ez alapján a lista elején a korábbi évekhez hasonlóan a Corvinus végzett. Ha megnézzük a részrangsorokat, akkor láthatjuk, hogy továbbra is itt volt a legmagasabb a felvettek pontátlaga (461 pont), és idejelentkezett a legtöbb középiskolai versenyen helyezést elérő diák is.
A tavalyi évhez képest viszont visszaesett a nyelvvizsgával jelentkezők aránya. Tavaly szinte minden Corvinusra felvett hallgatónak (99,08 százalék) volt, idén azonban csak 83,9 százalékuknak van. A gazdasági képzések tekintetében ez csak a második helyre volt elegendő.
Idén is megtartotta második helyét az ELTE GTK, sőt, az elsőhelyes jelentkezők számában és a nyelvvizsgával rendelkezők arányában még a Corvinust is sikerült megelőznie. A felvettek pontátlaga 431 pont volt, ami a második a legtöbb a gazdasági képzések esetében. Azonban a tanulmányi versenyen résztvevő hallgatók számában az ELTE csak a képzeletbeli dobogó harmadik fokára állhatott fel, ez egy helyes visszacsúszást jelent.
A harmadik legjobb gazdasági kar ezúttal a debreceni lett, ez tavalyhoz képest két helyes előrelépést jelent. A Debreceni Egyetemen kifejezetten magas volt a középiskolai versenyeken helyezést elérő hallgatók száma, hiszen ebben a részrangsorban nem sokkal végzett a Corvinus mögött.
Nagyot ugrott előre a BME Gazdasági-és Társadalomtudományi Kara, hiszen a tavalyi hetedik után, idén a negyedik helyet szerezte meg. A BGE-nek pedig tavalyhoz hasonlóan három gazdasági kara is bejutott a legjobb tízbe.
A top 10 gazdasági kar a következőképpen alakult
- 1. Budapesti Corvinus Egyetem (CORVINUS)
- 2. Eötvös Loránd Tudományegyetem Gazdaságtudományi Kar (ELTE- GTK)
- 3. Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kar (DE-GTK)
- 4. Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar (BME-GTK)
- 5. Budapesti Gazdasági Egyetem Pénzügyi és Számviteli Kar (BGE-PSZK)
- 6. Budapesti Gazdasági Egyetem Kereskedelmi, Vendéglátóipari és Idegenforgalmi Kar (BGE-KVIK)
- 6. Budapesti Gazdasági Egyetem Külkereskedelmi Kar (BGE-KKK)
- 8. Szegedi Tudományegyetem Gazdaságtudományi Kar (SZTE-GTK)
- 9. Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Kar (PTE-KTK)
- 10. Széchenyi István Egyetem Kautz Gyula Gazdaságtudományi Kar (SZE- GK)
A legjobb tíz gazdasági kar között a legtöbbet a PTE KTK és az SZTE GTK csúszott vissza. Ez utóbbit a tavalyi harmadik után idén csak a nyolcadik helyre rangsorolták, míg a PTE a tavalyi negyedik hely után idén csak a kilencedik lett. Ennek hátterében egyébként feltehetően az áll, hogy a felvettek átlagpontszáma a többi gazdasági karhoz képest nagyobbat csökkent.
Azt érdemes megjegyezni, hogy a 2024-es felvételi eljárásban feltehetően az új pontszámítás miatt minden egyetemen csökkentek a pontok, de a Corvinus még így is ebben a részrangsorban toronymagasan vezet.
A gazdasági karokra a felvettek átlagpontszáma a következőképpen alakult
- Corvinus: 461 pont
- ELTE-GTK: 431 pont
- BME-GTK: 413 pont
- DE-GTK: 400 pont
- ELTE-PPK: 397 pont
Az átlagpontokhoz hasonlóan a nyelvvizsgával rendelkezők hallgatók aránya is csökkent. Ebben a részrangsorban, az ELTE GTK végzett az élen. A top5 pedig az alábbi volt:
- ELTE-GTK: 85,4 százalék
- Corvinus: 83,9 százalék
- ELTE-PKK: 78,33 százalék
- BME-GTK: 71,19 százalék
- ELTE-TÁTK: 66,23 százalék
A hazai legjobb egyetemi karokkal részletesen az alábbi cikkünkben foglalkoztunk: