szerző:
Tornyos Kata
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Ádám Zoltán a hazai rendszer politikai gazdaságtanát, a hatalom központosítását és a hatalom feletti korlátok leépítésének folyamatát elemzi tanulmányaiban.

Október 24-én a Budapesti Corvinus Egyetem azonnali hatállyal elbocsátotta Ádám Zoltánt, a Közgazdaságtan Intézet docensét, aki februárban etikai vizsgálatot kezdeményezett az egyetem két oktatójával és egy vezetőjével szemben, miután az intézmény egyik hallgatóját a társaitól külön, annak ellenére vizsgáztatták, hogy nem teljesítette a tantárgyi követelményeket.

Az utóbbi években Ádámnak és szerzőtársainak több olyan cikke jelent meg többek között a szakmai minőségük és fontosságuk alapján a tudományos kiadványok legfelsőbb negyedébe rangsorolt (Q1-es) társadalomtudományi folyóiratokban, amelyekben az intézményi közgazdaságtan eszközeivel elemzi az általa „autokratikus populizmusként” definiált hazai rendszer politikai gazdaságtanát, a hatalom központosítását és a hatalom feletti korlátok leépítésének folyamatát – írta meg a G7-t.

Ádám Zoltán több további tanulmányban foglalkozott az Orbán-rendszer szociális költésének alakulásával, valamint azzal is, hogy a rendszer fent taglalt jellegzetességei hogyan alakították a Covid-19-járvány kezelését.

Az oktató nem gondolja, hogy tudományos munkájának köze lett volna elbocsájtásához. Bár az egyetem korábbi vezetése nem örült a  kutatási témájának, a jelenlegi vezetés viszont semlegesen állt az egyetemi tudományos tevékenységhez, megtűrték az ehhez hasonló témákat, sőt, jutalmat is kapott egy nemzetközi tudományos együttműködésért.

A G7 felvetésével viszont egyetértett, miszerint menesztésének körülményei egybecsengenek kutatási témájával. Szerinte a kirúgása során a maga módján „résztvevő-megfigyelővé vált”, és a felmentéséhez vezető eljárás megélése "empirikus tapasztalatként" is felfogható a magyar politikai és társadalmi rendszer működéséről.