Az intézmény közleménye szerint azok Erasmus+ helyet elnyert hallgatók is kiutazhatnak a pályázott egyetemre a Budapesti Corvinus Egyetemről, akiket a jelenlegi Erasmus+ keret már nem tudna szponzorálni. Az intézményben arról is döntöttek, hogy a hallgatók milyen forrásokból juthatnak hozzá a szükséges összegekhez.
Bár a Corvinus bízott az Erasmus+ és a Horizont Európa források rendeződésében, legutóbbi közleményében az intézmény vezetősége azt írja; "tekintettel a következő szemeszter közeledtére, korábbi ígéretének megfelelően - miszerint a Corvinus szükség esetén fedezi az Erasmus+-ösztöndíjasok költségeit – a Maecenas Universitatis Corvini Alapítvány Kuratóriuma az 2023. április 24-ei kuratóriumi ülésén meghatározta a pénzügyi részletszabályokat a következő, őszi félévben külföldre induló Erasmus+-helyet elnyert hallgatók finanszírozása ügyében." Ez azonban csak akkor lép életbe "ha a kiutazók támogatási szerződéseinek megkötéséig érvényben marad, hogy alapítványi egyetemek nem részesülhetnek uniós felsőoktatási támogatásokban."
A közlemény szerint abban az esetben, ha egy hallgató pályázott és nyert az Erasmus+-programhoz kapcsolódó esélyegyenlőségi és/vagy tartós betegség pályázaton, 2023/24 őszén még a közvetlen Erasmus+ finanszírozásban részesülhet. Ahogy a Külföldi részképzési főpályázaton Erasmus+-helyet elnyertek is, akiknek sorrendje a főpályázaton elért pontjaik alapján dől el a keret kimerüléséig. Ha pontegyezőségre kerül sor, akkor a támogatás a jobb tanulmányi eredménnyel rendelkező hallgatót érinti, de számukra van lehetőség olyan egyéb Erasmus támogatásokkal is élni, mint például a Zöld utazás.
Mi történik, ha elfogy a keret?
Azoknak az egyetemistáknak, akiknek a (még) rendelkezésre álló Erasmus+ pénzügyi keretből nem jut támogatás, de elnyerték helyüket a külföldi részképzésen, a Corvinust fenntartó alapítvány fogja biztosítani az Erasmus+-program szerinti alapösztöndíjjal megegyező összeget - írják.
Ugyanígy a Maecenas Universitatis Corvini Alapítvány finanszírozásával utazhatnak majd azok a kiutazó hallgatók is, akik a pályázati kiírás szerint szponzorálást nyernek el (erről a 2023-as évi Nemzetközi részképzési pótpályázat lezárását követően értesülnek az érintettek). Számukra az Erasmus+-program szerinti alapösztöndíjnak és utazási költségnek megfelelő támogatás áll majd rendelkezésre.
Míg azonban az előbbieknek igen, az utóbbi kategóriába tartozó diákoknak már nem lesz lehetőségük egyéb támogatásokat igénybe venni, így a Zöld utazásról is le kell mondaniuk.
A nyertes hallgatók júniusban fognak értesülni arról, mely finanszírozási forma lesz számukra elérhető, augusztusban pedig a tanév tavaszi szemeszterére szóló Erasmus+ finanszírozási szabályokról is tervez hírt adni a Corvinus.
Más egyetemeken is hasonló megoldásokon gondolkodnak
Nem a Corvinus az egyetlen felsőoktatási intézmény, ami fontolóra vette az alternatív forrásból történő finanszírozást. Voltak más egyetemek is, akik ezt ígérték. Januárban például a Szegedi Tudományegyetemet fenntartó kuratórium elnöke arról döntött, hogy akár saját zsebből is támogatná a nemzetközi csereprogramban diákjait, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemen (MATE) pedig azt fogadta meg, hogy saját ösztöndíjprogramot indít, ha hallgatói nem vehetnek részt az Erasmus+ programban.
Januárban merült fel a lehetősége annak, hogy kimaradhat az Erasmus-programból a 21 modellváltó magyar egyetem. Az EU azért figyelt fel ezekre az intézményekre, mert működési modelljük „nem biztosította a közösségi források átlátható kezelését”, mert nem vonatkoztak rájuk sem a közbeszerzési, sem az összeférhetetlenségi szabályok. Ezzel kapcsolatban érkezett is figyelmeztetés az unió részéről, akik kifogásolták, hogy magasrangú politikai tisztségviselők, például miniszterek is bekerülhettek az alapítványok vezető testületeibe. Bár ebben azóta történtek előrelépések, a kormány – egyelőre – még mindig nem tett eleget az unió követeléseinek, az ügy tehát azóta is megoldatlan, ha pedig májusban sem sikerül megegyezniük, az őszi félévben már nem utazhatnak külföldre az említett egyetemek hallgatói uniós támogatásokból.
|