Az egyetemisták, főiskolások 85 százaléka már beoltatta magát

Friss adatokat közölt az innovációs minisztérium a hallgatók és a felsőoktatásban dolgozók átoltottságáról.

  • Eduline/MTI

Hankó Balázs, az Innovációs és Technológiai Minisztérium felsőoktatásért felelős helyettes államtitkára egy keddi háttérbeszélgetésen azt mondta, hogy a hallgatók 85 százaléka már beoltatta magát koronavírus ellen. Egyedül az orvos-egészségtudományi területen tanulóknak kötelező a koronavírus elleni védőoltás, mert ők a gyakorlati képzésüket kórházakban, klinikákon töltik.

A felsőoktatási dolgozók oltottsága 90 százalék fölötti - tette hozzá. Ahogy arról korábban bezsámoltunk, az állami intézményekben - vagyis az Eötvös Loránd Tudományegyetemen, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen, a Magyar Képzőművészeti Egyetemen, a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen és az Eötvös József Főiskolán - minden dolgozónak be kell oltatnia magát, az alapítványi, egyházi és magánegyetemeken pedig a fenntartó dönt.

A modellváltó egyetemek közül például a Szegedi Tudományegyetem, a Budapesti Gazdasági Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem és a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem tette kötelezővé az oltást.

Hozzászólások

Megvannak az érettségi hivatalos eredményei: magyarból romlottak, töriből javultak az átlagok

Könnyebb töri, nehezebb magyar és szinte változatlan matek – nagyjából így foglalhatók össze a 2026-os érettségi eredményei. Magyarból középszinten több mint három százalékponttal csökkent az országos átlag, történelemből viszont csaknem ugyanennyivel nőtt. Matekból és angolból alig változtak az eredmények 2025-höz képest, emelt szinten pedig több tárgynál éppen ellentétes trend rajzolódott ki.

„Olyan emberekre van szükség, akik egy kicsit másképp ketyegnek tanárként”

Az a kérdés, hogy milyen tanárokra van szükség az iskolákban, első látásra egyszerűnek tűnik. A legtöbben azt válaszolnák: jól képzett, elkötelezett, a tantárgyukat szerető pedagógusokra. Mindez természetesen igaz. Mégis, ha végignézünk azokon az iskolákon, amelyek hosszabb időn keresztül képesek voltak valódi változást létrehozni, azt látjuk, hogy valami más is közös bennük. Vélemény.

Elkészült a jelentés a tankerületi rendszer átvilágításáról: Lannert Judit szerint „a bürokrácia nőtt, az intézmények mozgástere szűkült”

Nem tette hatékonyabbá a köznevelési rendszert a központosítás, sőt tovább mélyültek a pedagógushiányból, az alulfinanszírozottságból és a túlzott adminisztrációból fakadó problémák – Lannert Judit szerint ez az egyik legfontosabb megállapítása annak az átfogó átvilágításnak, amely a Klebelsberg Központ és a tankerületi rendszer működéséről készült. A jelentést a kormány elfogadta, és ennek alapján döntött a köznevelés irányításának átalakításáról.