szerző:
Tarnay Kristóf Ábel
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Vélhetően azért, mert Orsi és Kriszti története a homoszexualitás „népszerűsítésének” is tűnhet, amit a törvény tilt, bár ezt a fogalmat a kormányoldal is elég nehezen tudta körülírni. Eddig nem igazán érvényesítették a gyakorlatban a két éve nagy vihart kavart jogszabályt, most ez változhat meg.

„A kiadóm kapott egy levelet a Libritől, amiben tájékoztatják őket, hogy három könyvem - Tükörlelkek 1, Tükörlelkek 2, Interferencia (Helena-trilógia 3.) - a két évvel ezelőtt hozott gyermekvédelmi jogszabálynak csúfolt valami miatt 18 éven aluliak számára nem terjeszthető”

– írta Facebook-oldalán Papp Dóra kortárs regényíró. Felidézve, hogy könyvei nyolc éve kaphatók ifjúsági irodalom kategóriában, „hogy a 14 éven felüli korosztály megtalálhassa és felfedezhesse a 16 éves Orsi és a 18 éves Kriszti párhuzamosan futó történetét - ez a korszak most lezárul”.

Mint ismert, a két éve elfogadott pedofiltörvény olyan passzusokat is tartalmaz, mely 18 éven aluliaknak a pornóval egy kategóriában kezelve tiltja az olyan a tartalmakat, mely „a születési nemnek megfelelő önazonosságtól való eltérést, a nem megváltoztatását, valamint a homoszexualitást népszerűsíti, jeleníti meg”. Hogy egy szexuális orientációt, amely semmiképpen nem úgy alakul ki, hogy valaki leül és dönt róla, hogyan lehet népszerűsíteni, azt a jogszabályt hozó kormánytagok is csak nehezen tudták elmagyarázni.

A törvény elfogadásakor Gulyás Gergely kancelláriaminisztert a 444 hosszasan kérdezte a kormányinfón, hogy pontosan hogyan definiálják a homoszexualitás népszerűsítését, de nem jutottak sokra.

Papp Dóra posztjában hozzáteszi, hogy tudomása szerint kiadójánál az ő művein kívül egyedül Victoria Aveyard amerikai fantasy-író regényeit érinti a mostani döntés, ami furcsa, hiszen a cég számos olyan könyvet kiadott, amelynek témája érinti az LMBT-embereket. Azt közölte, végül azt találták ki, hogy a könyve átkerült a Libriben a szórakoztató irodalom kategóriában, tehát ezzel ugyanúgy megvásárolható, csak máshol kell keresni.

„Viki, Martin, Jeremy, Killian - ők a karaktereim, a gyermekeim, és szeretem őket minden botlásukkal együtt. Ők nem férnek bele az állítólagos gyermekvédelmi törvénybe. Meg a nagy lóf*szt, azt. Ez itt, kérem, háború, amit a magyar kiadók és szerzők ellen indítottak, így, az Ünnepi Könyvhét előtt bő egy héttel"

– fogalmazott posztjában az írónő. Hogy egy évekkel ezelőtt elfogadott törvény kapcsán miért pont most intézkedett a piacvezető jellegéből adódóan a hazai könyvkereskedelemre komoly hatással bíró cég, az nem derült ki a bejegyzésből. Ezzel kapcsolatban megkerestük a Libri Bookline Zrt. sajtóosztályát, amint válaszolnak, frissítjük a cikket.

A döntés mögött számos ok állhat, de azért érdemes itt megjegyezni, hogy a Libri-Bookline csoportban három éve kisebbségi tulajdont szerzett a kormányközeli elitképzőként is emlegetett MCC. Ám ez eddig leginkább azzal járt csupán, hogy az MCC-s könyveket is feltűnő helyekre kitették, ugyanakkor ezek mellett számos, kifejezetten ellenzéki vagy éppen baloldali író művei is bőven ott vannak a kiemelten ajánlottak között. Erről korábban a Telexnek azt írták, a könyveket nem osztályozzák semmilyen ideológiai irányultság szerint, a szakmai munkába pedig a kisebbségi tulajdonos MCC nem szól bele, az intézmény könyveit gondozó MCC Press kiadóval pedig ugyanolyan üzleti viszonyban áll a Libri-hálózat, mint a többi beszállítóval.

Frissítés: a Magyar Hang szúrta ki, hogy a bejegyzés komment szekciójában Epres-Madarász Éva szinkronszínész-író hozzászólásában azt írta: „így nem jelent meg most a könyvhétre a Hullámvasút c. könyvem második része… szégyen, ami itt folyik!”

(Kiemelt képünk: Papp Dóra Facebook-oldala.)