szerző:
Kurucz Tünde
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Mintegy 40 ezer diák tesz május második felében szakmai vizsgát. Mutatjuk a legnépszerűbb szakmákat.

Rendben zajlanak az érettségi vizsgák a technikumokban, és elindultak a szakmai vizsgák is a szakképző intézményekben. Idén várhatóan több mint 40 ezer diák vizsgázik szakmai ismeretekből, a legnépszerűbb szakma a vizsgázók körében idén is a villanyszerelés - derült ki a Kulturális és Innovációs Minisztérium az MTI-hez eljutottat közleményéből.

Döcögős az első év

A KIM kitért arra is, hogy a technikumokban a diákok ugyanúgy magyarból, matekból és történelemből ugyanolyan szinten érettségiznek, mint a gimnáziumokban. Azonban azt érdemes megjegyezni, hogy a technikumokban ez az első év, amikor a tizenkettedikesek ezekből a tárgyakból előrehozott érettségit tesznek, a következő évben pedig szakmai vizsgáznak. A felkészülésüket pedig a gimnazistákhoz képest az is nehezíti, hogy bár a technikumokban a kötelező érettségi tárgyak óraszáma megegyezik a gimnáziumokéval, de ezen órák többsége a 9.-10. évfolyamon van megtartva.

Ráadásul a technikumi diákok az érettségi bizonyítványukat csak a 13. év végén kapják meg a szakmai vizsga után.(A szakmai vizsga az ötödik emelt szintűnek minősülő érettségi tárgy.) Tizenharmadik évfolyamon az idegen nyelvet leszámítva már a diákok nem tanulnak közismereti tárgyakat, ugyanakkor egy érettségi tárgyból igényelhetnek felkészítést.

Korábban pedig az Eduline beszámolt arról is, hogy mivel a szakmai órák száma tizenkettedikben nem változik, ezért a technikumokban tanulóknak az írásbeli és a szóbeli között is órákra kell járniuk. Ha az iskolák be akarják tartani az előírásokat, akkor a a 32.-35. tanítási héten napi 3 tanórát meg kell tartaniuk. A kollégisták ebben az esetben nem tudnak hazamenni, hogy otthon, nyugodt körülmények között készülhessenek a szóbelire, a bejárósoknak pedig naponta akár több órát kell utazniuk.

Vannak olyan technikumok, ahol megtartják a napi három szakmai órát, de akadnak olyanok is, ahol tömbösítik őket, hogy a tanulók fel tudjanak készülni a szóbelire. (A technikumi érettségivel részletesen ebben a cikkünkben foglalkoztunk.)

Vilanyszerelő, értékesítő, szakács

A KIM közleménye szerint a szakképző intézményekben idén mintegy 40 ezer diák vizsgázik szakmai ismeretekből május 14. és 31. között.

A három legnépszerűbb szakma közé az alábbiak tartoznak:

  1. villanyszerelő -  2964 vizsgázó

  2. kereskedelmi értékesítő - 2367 vizsgázó

  3. szakács - 2125 vizsgázó

Emellett változatlanul magas a cukrász, a hegesztő vagy a pénzügyi-számviteli ügyintézői szakmából vizsgázók száma.

A szakmai elméleti tudásukról a diákok idén is elektronikusan, interaktív formában adnak számot. Vagyis számítógépen töltik ki a tesztjellegű feladatsorokat.

"Az új szakképzési rendszerben folyamatosan nő a szakképzésbe jelentkezők száma, és emelkednek az oktatói bérek. 2024-ben is a legtöbben a technikumokat választották az általános iskola nyolcadik osztályának elvégzését követően. Az a tény, hogy manapság tízből hat fiatal választja a szakképzést, annak is köszönhető, hogy a 2020-ban megújult szakképzési rendszer jobban felkészít a munkaerőpiaci igényekre, ösztöndíjakkal támogatja a fiatalokat"

- hangsúlyozta Pölöskei Gáborné szakképzésért felelős helyettes államtitkár a KIM közleményében.

Ugyanakkor azt érdemes megjegyezni, hogy míg egy gimnazista egy forintot sem kap, addig egy szakképzésben tanuló diák ha egy kis energiát fektet a tanulásba, magasabb ösztöndíjat kaphat, mint az a hallgató, aki az orvosira jár.