szerző:
Tornyos Kata
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Évek óta arról olvasni, hogy a munkáltatók kapkodnak az informatikával foglalkozó szakemberek után, és sok felmérésben az élen végeznek, ha a fizetésekről van szó. Azonban mintha változni látszódna ez a trend, ugyanis egy friss kutatás alapján jelentősen csökkent az új munkaerő iránti igény a szektorban.

Tavaly éves átlagban 15–20 százalékkal, a 2023. januári szintet a 2023. decemberivel összehasonlítva pedig 40 százalékkal csökkenhetett az új munkaerő iránti igény a magyarországi információs technológiai (IT) szektorban. Ez a csökkenő tendencia idén is folytatódott –  írta meg a 24.hu az IT-fejvadászattal, munkaerő-toborzással, valamint szoftverfejlesztéssel foglalkozó Bluebird International Zrt. friss kutatása alapján.

A vállalat saját ügyfélkörében végzett felmérése alapján az informatikai cégek elsődleges célja, hogy megtartsák a meglévő állományt, többnyire optimalizálták a működésüket, ugyanakkor kis mértékű, költségmegtakarítási célú elbocsátások is előfordultak. A bővítés egyértelműen kevésbé volt cél, mint 2022-ben – írják.

Nemrég az egyik vezető hazai programozóiskola úgy nyilatkozott, hogy a globális válságjelenségek – mint a koronavírus-járvány idején hatalmas lendületet kapó digitalizáció – Magyarországra csak kis mértékben gyűrűztek be. A Bluebird vezetője szerint azonban annak ellenére, hogy nálunk nem voltak nagy leépítések, bő másfél éve folyamatosan csökken az IT-szakemberek iránti igény. Ráadásul több programozóiskola is bejelentette gazdasági okokra hivatkozva, hogy végleg bezár.

Szerinte korábban annyira kellett a munkaerő, hogy a nagy cégek gyakran partnerséget kötöttek a programozóiskolákkal, és rajtuk keresztül akár a tapasztalat nélküli jelentkezőket is felvették. Ma már nehezebb annak, aki átképzés nyomán akar elhelyezkedni a pályán. A mostani hosszabb visszaesés is csak átmeneti lesz véleménye szerint, de azt még nem tudni, hogy a mostaninál rosszabb lesz-e a helyzet.

Szakmai gyakorlatot még találni, de a teljes állásért már küzdeni kell – ilyen munkaerőpiaci helyzet várja a pályakezdőket
Egy korábbi felmérés kicsit más képet fest a helyzetről. Az alapján, korábbi cikkünkben arról számoltunk be, hogy az energetikai és közüzemi szolgáltatás területén a legkönnyebb az elhelyezkedés idén, de jelentősen növelni szeretnék a munkavállalók számát az informatikai szektorban, az élettudományok és a pénzügy területén is. A legnagyobb létszámleépítésre a szállítmányozás - logisztika területén dolgozók számíthatnak, de az ingatlan- és építőiparban is hasonló változások várhatóak.

A junior IT-pozíciókat nézve nagyjából 20-30 százalékkal csökkent a meghirdetett pozíciók száma, az öt évvel ezelőtti szinthez képest. Ugyanakkor a programozóképzéssel foglalkozó PROGmasters alapítója és társ-ügyvezetője megjegyezte a lapnak, hogy a junior pozíciók többségét nem hirdetik meg nyilvánosan, a jelölteket leginkább ajánlás útján válogatják ki a cégek, például a programozóiskolákon keresztül.