Miért baj, ha egy elsős általános iskolásnak napi hat órája van? Tud-e készülni az érettségire és a nyelvvizsgára egy középiskolás, ha hetente kétszer-háromszor nyolc tanórát kell végigülnie? Olvasói vélemények és beszámolók.
Ahogy arról korábban beszámoltunk, Sulyok Blanka, a Tanítanék Mozgalom az ATV-nek múlt héten azt mondta, nagyon sok szakértő egyetért abban, hogy csökkenteni kellene a tananyagot. „Jelenleg a NAT iszonyatos mennyiségű tananyagot ír elő, ez generálja ezt a sok órát” - magyarázta, hozzátéve: az új Nemzeti alaptanterv korábban nyilvánosságra hozott koncepciójában nyoma sincs a tananyagcsökkentésnek.
Hozzátette: semmi értelme nincs a hetedik, nyolcadik órának, „addigra olyan állapotban vannak a gyerekek, olyan mentális és fizikai kimerültségben vannak, hogy embertpróbáló bármi értelmeset csinálni”.
A cikk megjelenése után nagyon sok eduline-olvasó leírta, hogy hány órája van egy nap, hány foglalkozáson kell részt vennie hat-hét éves gyerekeinek.
Hatéves kislányomnak első osztályban minden nap hat órája van. Csak néptáncra jár, ezen kívül semmi mással nem akarom terhelni. Ötödikes bátyjának szintén minden nap hat órája van, de természetesen őt sem terhelem plusz órákkal. A házi feladatok elvégzése újabb kb. 2 órányi munka. Ráadásul egy-egy adott tananyag mennyisége és minősége legalább ilyen durva csapás a diákokra.
A hatéves gyereknek meg miért kell szintén hat órát végignyögnie?? Elsős lányom hétfője: matek, magyar, magyar, rajz, technika, német. Lehet hivatkozni arra, hogy hurrávanrajztechnika, de akkor is hat órán át görnyed a padban, majd még kettőt a házi feladattal.
Nem csak a tananyag a sok! Hanem az iskolában töltött idő! Ha 8-16 óráig iskolában van a gyerek, és még tanulni való ill. lecke is van, akkor az otthon délután kell megoldani. Mint mondjuk a nyelvtanulást is, mert ugye az iskolában valamiért nem sikerül elsajátítani.
A fiam 5. osztályos napi 5 órája van hétfőn van 6.
Ez így 26+ 2 tömegsport (a heti 5 tesiből 3 órarendi 2 délutáni)
Alsóban szinte végig négy óránk volt, első-másodikban volt, hogy három...
szemben a hatéves lánykám hat órájával.
A gimi utolsó két évében csak a kötelező óraszámom (faktokkal) volt heti 38, pedig akkor még nem vezették be a mindennapos testnevelést. Heti 4x8 és 1x6 óra, nulladiktól persze. Jó kimerítő volt...
6-7, tavaly csak 7 órás napom volt. A házikat, mivel gyorsan dolgozom, körülbelül fél-egy óra megoldani. Viszont nagyon fárasztó, délután alig bírok már sokszor egyáltalán ébren maradni...
Elsős kislányomnak délelőtt 4 órája van, délután 1, ami tesi, ének vagy technika. Van fejlesztő óra, de csak ha szükséges. Iskolaotthonos osztály. A leckét bent csinálják, otthonra nincs. Reggel 7-től délután 5 ig bent van az isiben.
10. osztályos gyermekemnek hétfői nap 9 órája van folyamatosan, és 15:45 kor végez!!! Fél 5 től szilencium. Ez normális? A többi nap 7-8 óra.
Semmi időm, napi 2 órát ingázom, a házikat buszon meg otthon készítem el (meg még plusz a sok szóbeli tananyag). A suliban 5X7 órám van. És ez kilencedik. A barátomnak meg 3X7 2X8 órája van....
Elsős kislányomnak h,sz,cs,p 5 órája van, kedden 6. a hittan. Emellé 1 szolfézs és 2 furulya óra. Már nem merem táncra beiratni, mert kidől. Pedig szeretné
Hetedikes gyerkőc.
4x7 és 1x8 óra.
„Mind a tanárok, mind a diákok óraszáma emelkedett az elmúlt években. A gyerekektől a gyerekkorukat, a kamaszoktól a kamaszkorukat veszik el" - mondta Sulyok Blanka, a Tanítanék Mozgalom képviselője az ATV-nek. Sulyok Blanka szerint semmi értelme nincs a hetedik, nyolcadik órának, „addigra olyan állapotban vannak a gyerekek, olyan mentális és fizikai kimerültségben vannak, hogy embertpróbáló bármi értelmeset csinálni".