Az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet nem sokkal a mai tüntetés előtt hozta nyilvánosságra azt a tanulmányát, melyben a közoktatás elmúlt évekbeli változásait értékelik.
A 2012-ben kezdődött változásokról lesújtó véleménnyel van az Emberi Erőforrások Minisztériuma alá tartozó szervezet. Az OFI terjedelmes tanulmányát az Index szemlézte.
A tanulmány szerint a központosítás, és végső soron a Klik létrehozása csak akadályozza az iskolák működését, a tankerületeket a stratégiai gondolkodás teljes hiánya jellemzi, az intézményeket megfosztották önállóságuktól.
A szöveg szerint annyira átgondolatlan az, ami a központosított közoktatás csúcsán folyik, hogy még az irányítók sem látják, mi is történik valójában.
A felmérés szerint az állami fenntartású középiskolákban a legelégedetlenebbek az intézményvezetők, akiknek egyébként kétharmada értékeli negatívan a helyzetet. Az igazgatóké ugyanis a felelősség, de semmiben nem dönthetnek – írja az OFI.
Mivel az iskolák már nem önállóak, ezért az sem áll érdekükben, hogy saját forrásokat szerezzenek, mondjuk termek bérbeadásával.
A Klik a dokumentum szerint teljesen átláthatatlan, és bár óriási a hatalma, a fontos kérdésekben háttérbe vonult. Így például az sem teljesült, hogy minden gyerek ugyanazt kapja intézményi szinten, attól függetlenül, milyen településen él. A szegregáció jelenlétéről a hazai oktatásban nemrég foglalkoztunk mi is.
A tanárok országszerte tüntetnek ma, arról, hogy hol, milyen megmozdulás várható, ebben a cikkünkben írtunk.