Tudjátok, mi az a LIGO? Ha igen, akkor a gravitációs hullámokról is hallhattatok, de fogadjunk, hogy a többségnek fogalma sincs, mi ez az egész. Ha viszont megnézitek azt a hamarosan elkészülő magyar filmet, ami erről szól, valószínűleg minden tiszta lesz.
A film megnézése után az sem lehet kifogás, hogy „de én humán beállítottságú vagyok”. Legalábbis ezt tűzte ki célul Molnár H. Boglárka rendező-operatőr, és Gergely Árpád László, a Szegedi Tudományegyetem Fizikai Intézetének professzora, akik közösen dolgoznak a projekten.
Tehát egy bölcsész írja a forgatókönyvet, vágja az anyagot, miközben a tudományos helyességről egy fizikus gondoskodik. „A film gondolata már két éve megfogant, amikor a természettudományos és humán érdeklődésű emberek közötti áthidaló kommunikáció szükségességéről beszélgettünk. Szerettünk volna egy olyan anyagot készíteni, ami természettudományos szempontból helyes, de megtalálja útját a nem szakértő közönség felé is” – mondta Gergely.
A kész anyagban egyébként animáció is lesz, de alapvetően élő szereplős filmet készít a páros. „Meg akartam törni egy valóságos történettel, ami közelebb hozza a gimnazistákhoz a témát, ami nekik szól. Gyerekek is játszanak a filmben, így nem lesz idegen a sok animáció és a tudományos szöveg. Kellett valami, ami valóságos, ami életszagú, ami nem egy kreált dolog” – indokolja Molnár, miért nem teljesen animált filmet készítettek.
„A közoktatásban, véleményem szerint, a természetben előforduló érdekes jelenségek elemzése lehetne a kiút, azok kapcsán kellene megtanítani a megértéshez szükséges ismeretanyagot. Így az sokkal érdekesebb lenne” – válaszolta Gergely arra a kérdésünkre, mi a gond a hazai természettudományos oktatással, amin ez az anyag segíthetne.
Az ilyen filmek talán ahhoz is hozzájárulhatnak, hogy nagyobb merítési lehetősége legyen a fizikus szakmának a mainál, most ugyanis nem egy népszerű terület ez, aminek Gergely tudni is véli az okait: „A felsőoktatásban a kutatásra sokkal nagyobb hangsúlyt kellene fektetni, ebbe bevonni a diákokat, azon órák számát pedig, amelyekben a hallgatók passzív résztvevők, csökkenteni. Magyarországon kívül nem ismerek másik olyan országot, ahol az egyetemeket csupán a hallgatók száma alapján finanszírozzák, kutatási teljesítményüktől pedig nem függ a költségvetésük. Ez rossz irányba viszi a dolgokat. Végül a magyar ipar kis felvevőképessége is korlátozza az utánpótlást. Ennek ellenére érdemes fizikusnak tanulni. A fizikus képes a világot megérteni és modellezni. Példaként megemlítem, hogy Tokióban az egyik neutrinófizikára szakosodott ismerősöm a rendkívül bonyolult, de jól működő metróhálózat logisztikai szervezésében talált állást.”
A LIGO (Laser Interferometer Gravitational-wave Observatory) a gravitációs hullámokat lézer interferometriás módszerrel megfigyelő obszervatórium-páros, mely a gravitációs hullámok első közvetlen észlelését tűzte ki célul. Ez 2015 szeptemberében, majd decemberében sikerült, mindkét esetben két összeolvadó fekete lyuk által keltett gravitációs hullámot mutattak ki. Az ELTE és az SZTE több magyar kutatója is részt vesz a nagyszabású projektben, valamint a Virgo társ-kollaborációban dolgozó Wigner Intézet néhány kutatója is. A Szegedi Tudományegyetemen a gravitációs hullámok kutatását Dr. Gergely Árpád László honosította meg 2000-ben a feketelyuk-kettősök dinamikájának és gravitációs sugárzásának elméleti vizsgálatával, különös tekintettel a fekete lyukak forgásából származó effektusokra. A LIGO Tudományos Együttműködésnek 2009 óta tagja, először az ELTE csoport külső tagjaként, majd 2014-től önálló SZTE csoport vezetőjeként. |
A végső anyag 20-25 perces lesz, a rendező ígérete szerint tanári magyarázat nélkül is érthető lesz, a fizika órából fennmaradó 20 percben pedig vitázhatnak a látottakról a diákok.
A film utómunkálatai jelenleg is folynak, az utolsó mozzanat az lesz, hogy angol feliratot gyártanak hozzá, hiszen külföldről is vannak már jelentkezők. Bár itthon még nem tárgyalnak arról, hogy a tanterv része legyen a film, mivel a LIGO-nak készül, ezért nemzetközi közösség előtt már beszámoltak a filmről, és jött is megkeresés Skóciából, így Nagy-Britanniában már szinte biztos, hogy vetítenék. Itthon is szeretnék elérni, hogy a tananyag része legyen a film.
A munkafolyamatot kissé elnyújtotta, hogy a közelmúltban kétszer is észleltek fekete lyukak összeolvadásából származó gravitációs hullámot. Emiatt át kellett írni a forgatókönyv néhány részét, valamint újravenni néhány jelenetet.
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!
|