szerző:
Eduline

A régi, jól bevált történelmi atlaszt és az új is sokat segíthet, ha figyelmesen használjátok. A hátralévő felkészülési időt ne csak a dátumok magolására fordítsátok, de ezen túl van még néhány tippünk, összeszedtük, hogy mire figyeljetek az írásbelin.

A május 4-i középszintű történelem írásbeli vizsga időben nem oszlik két részre, összesen 180 percetek lesz a feladatok megoldására. Két részből tevődik össze, az elsőben 10-12 rövid választ igénylő kérdéseket találtok majd, a második felében pedig három esszékérdést kell kidolgoznotok. Mindkét rész 45-45 pontot ér, ez egyben azt is jelenti, hogy nem nagyon érdemes súlyozni, hogy melyiket oldjátok meg előbb.

A trükk idén is a történelem atlasz lesz. Ha az új kiadású atlaszt használhatjátok, gondosan lapozzátok át minden oldalát a vizsgáig hátralévő szűk egy hétben. Az érettségin általában ötből egy feladathoz nagy segítséget ad, de a többihez is jól jöhet - véli az Eduline által megkérdezett egyik történelemtanár. Nincsen benne minden történelmi dátum, amit számon kérhetnek tőletek, ezért fontos az áttanulmányozás, hogy ami benne van, azt legalább gyorsan megtaláljátok.

Fontos, hogy az atlaszban semmilyen jelölés, írás, aláhúzás nem lehet, ezt ellenőrizni is szokták. Ha egy kiadási hibát javítottatok át, attól még engedni szokták a használatát.

A rövid választ igénylő feladatsorok tavaly elég könnyűre sikerültek a vizsgázók és a tanárok szerint viszont voltak buktatói. A vizsgázók szerint itt sokat segített az atlasz, de azt többen is kiemelték, hogy kevés volt a forrásszöveg, így jobban kellett a tárgyi tudásukra alapozni, mint a források összefüggését vizsgálni.

A Nyugat-római birodalomról, a reformációról, a török hódításról, az osztrák-magyar kiegyezésről, a két világháború közötti Magyarországról, a második világháborútól a rendszerváltásig terjedő időszakról valamint a jelenkori népességrobbanásról kaptak kérdéseket 2015-ben a diákok a középszintű töriérettségi első, rövid feladatokból álló részében.

Egyes tanári vélemények is azt emelték ki, hogy a kevesebb forrás miatt nem volt elegendő a szövegértés és a források összefüggésének kibontása, pontosan tudni kellett a történelmi körülményeket, ismerni kellett a fogalmakat. A kiegyezésről sem voltak egyértelműek a források - ettől függetlenül megoldható volt -, valamint a reformációnál az augsburgi vallásbékére vonatkozó kérdést inkorrektnek érezte a szaktanár, ugyanis erről csak egy-két mondatot tanulnak a diákok - az igaz-hamis állításos táblázat miatt viszont könnyített a feladaton.

A tavalyi tapasztalatok alapján nem kell sokkal nehezebb vizsgára számítanotok, vélhetően a forráshasználatból több lesz, de a történelmi fogalmak ismerete biztosan hangsúlyos marad, tehát tessék alaposan utánajárni, hogy mi is az a regálé!

Az idő jellemzően bőségesen elegendő a megoldáshoz, tehát nem kell sietnetek.

Az esszékérdésekről is jó véleménnyel voltak a diákok és tanárok egyaránt, egy egyetemes történelemmel foglalkozó, és két magyar történelemre vonatkozó esszét kellett írniuk - utóbbiból egy rövidet és egy hosszabbat. Tavaly sokan választották Németország első világháborús vereségéről, Szent István államszervező tevékenységéről szóló esszékérdést.

A legtöbben általában olyan esszét választanak, amit 12. évfolyamon tanultak és frissebb a tudásuk, viszont arra kevés a garancia, hogy 2016-ban is lesz hasonló kérdés. Fontos, hogy ne térjetek el a tárgytól csak azért, hogy töltsétek a helyet: gondosan helyezzetek el mindent térben és időben, maradjatok a témánál, különben sok pontot elbukhattok.

Csak tippként fogjátok fel, de az elmúlt évek feladatai alapján idén joggal lehet számítani a felvilágosult abszolutizmus kapcsán Mária Terézia uralkodására, a XIX. századi reformkorra vonatkozó kérdésekre, az '56-os forradalom egy magas labda lehet idén (60. évforduló), valamint a népvándorláskor és a magyar őstörténet is felkerülhet a feladatlapokra. Természetesen a tévedés jogát fenntartjuk.

A legjobb tippünk, ha nem feltétlen az évszámokon stresszeltek, hanem elképzelitek, hogy mit mesélnétek egy kisgyereknek, ha a feladatlaphoz hasonló dolgokat kérdezne tőletek a történelemről. A hangsúly minden évben azon van, hogy jól megértettétek-e az ok-okozati kapcsolatokat, a társadalmi és gazdasági folyamatokat, és azok megindulását kiváltó tényezőket és élethelyzetet.

A tavalyi középszintű történelem érettségi feladatait és megoldásait itt, illetve itt találjátok.

A magyar és a matek érettségi felvezetését is megtaláljátok nálunk.

Emelt szintű történelem érettségi felkészítő

Online képzés célja: Az előkészítő a 2018 májusi emelt szintű történelem érettségi írásbeli és szóbeli vizsgájára készít fel. | | Tudomány, szociológia, oktatás , Érettségi, nyelvvizsga , Érettségi felkészítők , Középiskola, érettségi felkészülés