szerző:
Tornyos Kata
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A fővárosban kifejezetten rossz a helyzet, több gyermekotthoni csoportot is átszerveztek.

Országos szinten 265-en, a munkavállalók 6 százaléka már biztosan elhagyja a gyermekvédelmet, az érintett gyerekeknek pedig emiatt költözniük kell – számolt be róla a Népszava a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság tájékoztatása alapján.

A fenntartásukban lévő intézményekben 4 241-en dolgoznak, közülük 137-en megtagadták a kifogástalan életvitel ellenőrzéséről szóló adatlap kitöltését, 128-an kérték jogviszonyuk megszüntetését, 71 főnél pedig nem járt még le a határidő.

A fővárosban kifejezetten rossz a helyzet: csoportok megszüntetését, lakásotthonok bezárását nem tervezik, bár a fővárosban egy 10, illetve egy 12 fős gyermekotthoni csoportot átszerveztek, és egy további 10 fős csoport átszervezése is várható. Az is kiderült, hogy a 151 gyereket ellátó budapesti Cseppkő Gyermekotthoni Központ igazgatójának munkaviszonya augusztus 21-én azonnali hatállyal megszűnt, „mert a kifogástalan életvitel ellenőrzést ellehetetlenítette” azzal, hogy az ellenőrzés alapjául szolgáló adatlapot nem írta alá. De a munkavállalók 19 százaléka hasonlóan döntöt.

A lap informátora szerint szinte nincs olyan ellátó hely - lakásotthon, gyermekotthon - ahonnan ne lenne kilépő, a távozások augusztus közepén kezdődtek, és emiatt „biztos, hogy csoportok szűnnek meg, lakásotthonokat kell bezárni. A gyerekek költöztetése azt jelenti, hogy a már most is zsúfolt intézményekbe további gyerekek érkeznek, a 10-12 férőhelyes lakásotthonokban 14-16 gyerek, a 40 fős gyermekotthonban akár 50 kiskorú lakik majd.

Júniusban írtunk arról, hogy összesen 1,7 milliárd forintot ad a kormány arra, hogy a gyermekvédelmi intézményekben vezetőként és szakmai munkakörben foglalkoztatottak pszichológiai alkalmassági vizsgálata és „kifogástalan életvitelének” ellenőrzése megtörténjen.