Kiderült, hogy a hazai tanulók 81,7 százaléka a társadalmi szempontból elvárható vagy annál magasabb szintű pénzügyi képességekkel rendelkezik.
A 2022-es PISA-vizsgálat pénzügyi műveltség mérésének jelentése szerint közel minden harmadik magyar diák kifejezetten magas pénzügyi műveltséggel rendelkezik – írja az Oktatási Hivatal.
Az Oktatási Hivatal és a Pénziránytű Alapítvány együttműködésében elkészült a 2022-es PISA vizsgálat pénzügyi műveltség mérésének magyar jelentése. A felmérés azt értékelték, hogy a 15 éves tanulók milyen mértékben rendelkeznek a jelenlegi és jövőbeli sikeres pénzügyi döntéseik meghozatalához szükséges készségekkel.
A 20 országra kiterjedő felmérés átlag pontszáma 475 lett, amit meghalad a magyar diákok által elért 492 pontos átlag.
Az eredmények szerint a magyar diákok 30 százaléka helyesen alkalmazza:
- a bankszámlavezetéssel kapcsolatos ismereteit
- vagy a kamatoskamat-számítást,
- pénzügyi döntéseiben figyelembe veszi azok hosszabb távú következményeit,
- és sokan közülük rendelkeznek az előrelátás és előretervezés képességeivel is.
Mennyire spórolnak a magyar diákok?
A megtakarítások terén kiderült az is, hogy Magyarországon a 15 évesek kifejezetten magas, 92 százalékos hajlandóságot mutattak a megtakarítással kapcsolatban. A legtöbben viszont készpénzben tesznek félre és csak 44,1 százalékuk tartja a pénzét bankszámlán. Emellett 96 százalékuk arról nyilatkozott, hogy az elmúlt egy évben legalább egyszer ellenőrizte, hogy mennyi félretett pénze van.