A szerb kormány elfogadta az oktatásra vonatkozó törvénycsomag módosításaira tett javaslatokat, szigorúbban figyelnek majd a gyerekek magaviseletére.
A pedagógusok fokozott nevelői tevékenységet folytathatnak azokkal a tanulókkal, akik az iskolán kívül követnek el erőszakot, vagy tanúsítanak más problémás viselkedésformát. Lehetőség nyílik, hogy ezeket a diákokat társadalmilag hasznos munkára kötelezzék, vagy bevonják őket a fokozott nevelői munkába – írta meg a Szabad Magyar Szó. Ezen felül az általános iskola második osztályától kezdve a diákok magaviseleti osztályzatát félévkor és a tanév végén is beszámítják majd a tanulmányi átlagba.
A törvénymódosítás a tanulói kötelezettség megszegése esetén rövidebb határidőket irányoz elő a fegyelmi eljárások lefolytatására, valamint intenzívebb együttműködést és kommunikációt az erőszak ellen fellépő intézményekkel (iskolák, belügyminisztérium, szociális központok, önkormányzatok).
Az osztálylétszám is csökken
A javasolt módosítás értelmében csökkenne az osztályok létszáma, így a következő tanévtől egy osztályban maximum 28 tanuló lehet majd.
Még 2017-ben jelentette be a kormány, hogy majd – a magyarhoz hasonló – érettségit szeretnének bevezetni, úgy volt, hogy a módosítás 2024-től lép érvénybe, de a szerb ifjúsági szervezetek aggodalmukat fejezték ki a kormány terve miatt. Végül az állami érettségi vizsga bevezetését a 2025/2026-os tanévre halasztják.