szerző:
Tornyos Kata
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Öt ázsiai fejlődő ország esetében több száz milliárd dollár lehet a gazdasági kiesés.

Akár 511 milliárd dollár veszteséget is okozhatott az, hogy a koronavírus-járvány alatt bezárták az iskolákat az Oxford Economics kutatási szerint – olvasható a Világgazdaságon. Öt országot vizsgáltak: India, Indonézia, Malajzia, a Fülöp-szigetek és Thaiföld 2021 és 2035 között évente átlagosan a potenciális GDP 0,3-0,8 százalékát veszíthetik el.

Az iskolákat még 2020-ban zárták be világszerte, a Fülöp-szigeteken tartott a távoktatás a legtovább az öt vizsgált ország közül – 18 hónapig. Thaiföldön pedig a legrövidebb ideig, csak tíz hónapig voltak teljesen vagy részlegesen zárva az iskolákat, így itt várhatók a legkisebb gazdasági károk is a jelentés szerint. A kutatók azonban azt is kiemelték, hogy az öt vizsgált ország közül a thaiföldi GDP a legkisebb (536 milliárd dollár), és az oktatás is a legalacsonyabb szintű, így kisebb bázisról indul a kiesés.

A vizsgált államokban a diákok nagy része szegény családból származik, nincs internet-hozzáférése, sőt, még megfelelő hely sem, ahol otthon tanulhatott volna, míg zárva volt az iskola, így sokan végleg kiestek az oktatásból.

Korábban mi is írtunk arról, hogy a 10 évesek 70 százaléka nem tud értelmezni egy egyszerű szöveget, míg a koronavírus-járvány előtt még csak 54 százalékos volt ez az arány. Ha nem javul a helyzet, akkor ez a korosztály 17 százalékkal fogja csökkenteni a globális GDP-t.