Magyarország és Skócia után a portugál tanárok is beálltak a sorba; magasabb béreket, jobb munkakörülményeket és az oktatási miniszter lemondását is követelik.
December eleje óta sztrájkolnak, szombaton pedig utcára is vonultak a pedagógusok Portugáliában – számolt be róla a Reuters.
A hírügynökség értesülései szerint szomat délután több tízezer pedagógus és iskolai dolgozó vonult Lisszabon utcáira, hogy magasabb béreket és jobb munkakörülményeket követeljenek.
Az elmúlt évek legnagyobb, de békés demonstrációját a Union of All Education Professionals (STOP) szakszervezet szervezte, amely többek között az ország oktatási minisztere, Joao Costa lemondását követeli.
Méltányos fizetést érdemlünk, mert egész életünkben dolgoztunk, sosem voltunk korruptak és sosem loptunk, ellentétben azzal a rossz példával, ami a politikusoktól ered
– nyilatkozta egy 62 éves történelemtanár.
A fizetési rendszer szerint a pályakezdő tanárok Portugáliában havonta 1100 eurót, átszámítva körülbelül 440 ezer forintot keresnek, de az évek óta tanító, nyugdíj felé közeledő pedagógusok bére sem éri el a 2000 eurót.
„Jó lenne, ha a demonstrációt nézve a miniszterek alaposan átgondolnák a következő lépésüket, mert következményeket és komoly intézkedéseket akarunk” – tette hozzá egy matematikatanár, Aitor Matos.
A tüntetők között voltak, akik feketét viseltek, hogy így „gyászolják” a közoktatást, mások pedig arról számoltak be, hogy folyton olyan tankerületekbe helyezik őket, amelyek messze vannak az otthonuktól, az utazás miatt pedig veszítenek az amúgy is alacsony béreikből.
Tisztelniük kell minket. Meg kell adniuk nekünk, ami jogosan a miénk, és nem vehetik el azt a keveset is, amink van
– mondta a Reuters újságíróinak Lucinda Lopes, egy 52 éves gyógypedagógus.
*Képünk illusztráció