Részletes útmutatót adott ki szülőknek a Házi Gyermekorvosok Egyesülete.
„Beteg gyermek/tanuló, ha bágyadt (extra pihenést, gondoskodást igényel), gyenge, rossz általános állapotú, lázas, köhög, torka, füle, hasa fáj, hasmenése, hányingere van, hány, bizonytalan új bőrkiütése van, közösségbe ne menjen” – írja állásfoglalásában a Házi Gyermekorvosok Egyesülete.
Hozzáteszik: az enyhe, magától gyógyuló fertőzések tüneteivel - ha a gyerek általános állapota jó - nem kell orvoshoz fordulni. „Ha gyermeküknél az előzőekben leírtaknál súlyosabb tünetek jelentkeznek, vagy állapota nem javul néhány napon belül, mindenképp konzultáljanak gyermekorvosukkal. Előfordulhat, hogy ilyenkor a panaszok hátterében súlyos betegség áll, ami szövődményekhez és maradandó károsodásokhoz vezethetnek” – teszik hozzá.
Közzétettek egy táblázatot is, amelyben meg lehet nézni, melyik betegség hány napig fertőz, mennyi ideig nem lehet visszatérni az iskolákba, óvodákba.
„A betegség miatt óvodából, iskolából mulasztó gyermek hiányzásának időtartamát az előbbiek alapján a szülő tudja igazolni, hiszen ő tudja, hogy mikortól meddig szorult a gyermeke ápolásra. Emellett ő tud nyilatkozni, hogy mikorra lett tünet- és panaszmentes. Függetlenül attól, hogy szükség volt-e orvosi konzultációra vagy sem, javasoljuk egy szülői nyilatkozat kiállítását, amelyben írásban kell megerősíteniük az intézmény számára, hogy gyermekük az előző 24 órában már tünetmentes volt” – emelik ki.
Az orvosi igazolásokról és a szülői nyilatkozat egyre fontosabb szerepéről mit is írtunk már: