szerző:
Székács Linda
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az óvoda- és iskolapszichológusok állásfoglalása szerint a közoktatás problémái a gyerekek pszichés állapotára is hatással vannak.

Nem csak az oktatás minőségére, de a gyerekek pszichés állapotára is hatással vannak a közoktatás problémái - derül ki abból az állásfoglalásból, amit hétvégén a hvg.hu vett észre az OIMBázis honlapján.

„Az óvodákban a szorongás, a viselkedés- és figyelemzavar, az iskolákban ezek mellett a depresszió, pánik, önsértés vagy akár a súlyosabb mentális zavarok megjelenése rendszeresen előforduló jelenség lett” - írják a bejegyzésben, amit közel 300 iskola- és óvodapszichológus írt alá, mivel szerintük a hazai köznevelési rendszer nem felel meg a Gyermekjogi Egyezményben rögzített céloknak, többek között tehát annak sem, hogy "elősegítse a gyermekek személyiségének kibontakoztatását (28-as cikk), valamint a pihenéshez és a szabadidő  eltöltéséhez, a megfelelő játékhoz és szórakoztató tevékenységekhez való jogukat".

A pedagógusok folyamatos váltakozása ugyanis nehezíti, hogy időben észleljék a gyerekek fejlődésbeli elakadásait, és negatívan hat a biztonságérzetükre is, ami óvodás gyerekek esetében létfontosságú a stabilitás, és a biztonságérzetük biztosításában.

Mindezek mellett az állásfoglalásukban kiemelik a tanulókra és a pedagógusokra nehezedő túlterheltséget is, hazai kutatások szerint ugyanis a diákok többet dolgoznak, mint a szüleik, hiszen már egy általános iskolás gyerek is heti 40-42 órát tölt tanulással, míg a pedagógusok akár 50 óránál többet töltenek iskolai elfoglaltságokkal, a tanításon kívül tehát a dolgozatok javításával és egyéb szervezésekkel, ami az alacsony társadalmi és anyagi megbecsültség hiányában könnyen a kiégéshez vezet.

Míg azonban ők bármikor úgy dönthetnek, hogy pályát váltanak, a diákoknak aligha van kiút a közoktatás terheiből, amiből ráadásul hiányoznak a mentális egészséggel foglalkozó tárgyak, így a tanulók többsége azzal sincs tisztában, hogy hogyan birkózhatna meg a rá nehezedő nyomással, és nem ismerik az egészséges, kiegyensúlyozott élethez szükséges készségeket sem.

"A fent vázolt problémákat az óvoda- és iskolapszichológusi hálózat önmagában nem tudja megoldani. Az intézményenként 500 fő felett biztosított fél státusz nem teszi lehetővé a megelőző, preventív jellegű munkát, a sajnálatosan kevés és alulfizetett szakember pedig nem képes kiegyensúlyozni a rendszer működéséből fakadó pszichés terheket" - mondják, és azt is hozzátették, hogy szolidaritást vállalnak mindenkivel, akik "a változás érdekében hallatják a hangjukat".