Barátságtalan gesztus – így értékelte a Pedagógusok Szakszervezete a sztrájkot ellehetetlenítő törvényjavaslatot, amely az Országgyűlés törvényalkotási bizottsága elé került.
„A pedagógusok sztrájkbizottságának tagja, a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) többször kinyilvánította: várja az új kormány megalakulását, hogy folytathassa a sztrájkbizottsági tárgyalásokat a kormány kijelölt képviselőjével. Ennek fényében a PSZ különösen barátságtalannak tartja a Parlament Törvényalkotási Bizottsága elé került kormánypárti törvénymódosító javaslatot, amely állandóan fenntartaná az oktatásban dolgozók, a pedagógusok sztrájkját lehetetlenné tevő korábbi rendeletet, megfosztva a szakszervezeteket a még elégséges szolgáltatásról szóló tárgyalások lehetőségétől” – írja közleményében a szakszervezet.
Hozzáteszik: a jogalkotásról szóló törvény előírja a társadalmi partnerekkel az egyeztetést, de ez elmaradt, „ami arra utal, hogy az új kormány ismét nem tekinti tárgyalópartnernek a szakszervezeteket”. Ezt a PSZ határozottan visszautasítja, egyben felhívja a megalakuló új kormány figyelmét is arra, hogy a sztrájk alapjog.
„A polgári engedetlenség pedig igenis létezik a fejlett demokráciákban, melynek „rendpárti” tiltása egyértelmű jele az új kormány filozófiájának. Az ilyen kijelentés több ezer bátor magyar pedagógus megfélemlítését szolgálja. Ezt azért is szükséges hangsúlyozni, mert a belügyminiszter-jelölt parlamenti bizottságok előtt tett „rendpárti” kijelentései aggodalomra adnak okot, miközben az oktatás alapvető gondjaira (bérek, munkaerőhiány, munkaterhek csökkentése) Pintér Sándor nem adott választ” – reagáltak a régi-új belügyminiszter szerdai meghallgatásán elhangzottakra.
Pintér Sándor szerdán a meghallgatásán azt mondta, oktatni csak abban az osztályban lehet, ahol rend van. Beszélt az iskolai erőszak visszaszorításának fontosságáról, majd jelezte, száznál több iskola kíván csatlakozni az iskolarendőr-programhoz, mert látják, hogy ez milyen mértékben segíti az oktatást. Amikor a pedagóguspálya anyagi elismertségéről kérdezték, jelezte, egyértelmű, hogy a béreken javítani kell, ahogy az is, hogy "ez nem egy elhatározás kérdése", hanem az ország gazdasági helyzetéé. A polgári engedetlenségről a hvg.hu tudósítása szerint azt mondta, nincs olyan, hogy egyszemélyes polgári engedetlenség.
A PSZ felszólítja az új országgyűlés képviselőit, hogy a beterjesztett törvényjavaslatot jelenlegi formájában ne fogadják el.