szerző:
Bezzeg Hanna
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

2022-től már természettudományból is tesztet kell írniuk a hatodikos, a nyolcadikos és a tizedikes diákoknak, ráadásul idén először online formában tartják az országos kompetenciamérést.

Mi változik 2022-től?

Míg az országos kompetenciamérések középpontjában 2001-től 2021-ig a szövegértés és a matematika állt, addig 2022-től a felmérés egy új területtel egészül ki: a diákok természettudományi kérdéseket is kapnak majd.

A másik újítás, hogy a feladatsorokat ettől az évtől nem papíron, hanem egy online felületen kell majd kitölteni.

Kiket "tesztelnek"?

A szövegértés, a matematikai és a természettudományi méréseken a 6., 8. és 10. évfolyamosok vesznek részt (vannak emellett idegen nyelvi mérések is, azokat a feladatsorokat azoknak kell költeniük, akik hatodik és nyolcadik évfolyamosok, és az angolt vagy a németet első idegen nyelvként tanulják).

Mikor lesznek a mérések?

A 6. évfolyamon 2022. május 18-31. között, a 8. évfolyamon 2022. május 4-17. között, a 10. évfolyamon 2022. április 20. – május 3. között.

Mit vizsgálnak a mérések?

Minden mérési terület tesztje két részből áll, minden részt 45-45 perc alatt kell kitölteni. Az Oktatási Hivatal oldalán azt írja, a matematikai eszköztudást, a szövegértési képességet és a természettudományos műveltséget mérő online tesztek olyan feladatokból állnak, amelyek elsősorban a diákoknak azt a képességét tesztelik, hogy ismereteiket hogyan tudják alkalmazni a valódi problémák, helyzetek megoldásában.

Az idegen nyelvi mérés pedig azt vizsgálja, hogy a diáőkok elérik-e az előírt szintet (6. évfolyam A1, 8. évfolyam: A2).

Milyen feladatokra lehet számítani?

A matematikatesztben egy feladathoz 1-2 kérdés tartozik, a feladatban bemutatott szituáció többnyire életszerű. A kérdések között vannak viszonylag egyszerű, könnyen átlátható, egy lépésben megoldható feladatok és vannak hosszabb számításokat igénylők, sőt olyanok is, amelyek önálló matematikai módszer leírását kérik.

Két mintafeladat

A mobilszolgáltatók új telefon vásárlásakor különböző kedvezményeket kínálnak. Tamás új telefont szeretne vásárolni, az ügyfélszolgálaton a következő két lehetőséget ajánlották neki.

- Új telefonja vételárából lebeszélhet 3000 forintot

- vagy: 15 százalék kedvezményt kap a vételárból

Mekkora vételár felett jár jobban Tamás, ha a 15% engedményt választja?

A Nap és a Hold az a két égitest a Naprendszerben, amely a legnagyobb hatást gyakorolja a földi életre.

Mely tulajdonságok jellemzik az alábbiak közül a Napot és melyek a Holdat?
A Földhöz legközelebb keringő égitest.
Saját fénye van.
Körülötte keringenek a bolygók.
Fő összetevője a hidrogén.
Felszínét kráterek borítják.

A szövegértés részben különféle szövegek szerepelnek, amelyekhez 7-15 kérdés tartozik. Ezek azt vizsgálják, hogy mennyire értette meg a diák a szöveget, például vissza tudja-e keresni a szövegben található információkat, képes-e a szövegben található összefüggések felismerésére, tudja-e értelmezni a szöveget.

A természettudomány tesztben egy feladathoz 1-2 kérdés tartozik. A kérdések megválaszolásához elsősorban nem a tudásukra van szükségük a diákoknak, hanem fel kell dolgozniuk a feladatban szereplő információkat, adatokat.

A nyelvi mérések tesztjeiben egy feladathoz egy kérdés tartozik. A tesztek egyik felében az olvasott szöveg értését és szövegalkotást, a másik felében a hallott szöveg értését vizsgáló feladatok vannak. A tesztek csak zárt végű feladatokból állnak.

Példafeladatokat ezen a linken találtok valamennyi méréshez.

Mikor kap visszajelzést az iskola és a szülő az eredményekről?

A tesztek javítása központilag történik. Az ún. mérési azonosító segítségével a szülők is megnézhetik a gyermekük eredményeit. Ehhez a https://www.kir.hu/okmfit/ oldalon a Tanulói jelentés menüpontot választva az iskolától kapott mérési azonosító kártyán található mérési azonosítót kell megadni.

Mi az a háttérkérdőív, kinek kell kitölteni?

A tesztek megírása mellett a diákok kapnak egy háttérkérdőívet is: otthon, szüleikkel együtt válaszolhatnak a szociokulturális hátterükre vonatkozó kérdésekre. A háttérkérdőív online lesz elérhető.

A kérdőív kitöltése önkéntes, azonban érdemes időt szánni rá, hiszen a pedagógiában többszörösen bizonyított tudományos tény, hogy a tanulók teljesítményére nagy hatással van családjuk szociális, kulturális és gazdasági helyzete.