szerző:
MTI

A lányok mintegy kétharmada nem jár iskolába Afganisztánban - közölte kedden a Human Rights Watch (HRW) nemzetközi jogvédő szervezet, amely arra kérte a helyi hatóságokat és a nemzetközi közösséget, hogy tegyenek erőfeszítéseket a nők oktatáshoz való hozzáférésének javítására a dél-ázsiai országban.

A kabuli kormány ellen jelenleg is fegyveres felkelést folytató tálibok uralmának 2001-es bukása óta a lányok oktatása kiemelt figyelmet kap mind az afgán kormány, mind főbb támogatói részéről. A tálib rendszer alatt csak kevés lány tanulhatott, sokukat titokban taníttatták. A lányok taníttatásának akadályai közé tartozik a gyerekházasság, a gyerekmunka, valamint az iskolák és a tanárnők hiánya.

A HRW jelentése szerint az afgán kormány és támogatói jelentős előrelépést értek el a lányok iskolába járattatását illetően, de a feladat még nem fejeződött be.

Liesl Gerntholtz, a HRW nők jogaival foglalkozó osztályának igazgatója szerint a bizonytalanság, a szegénység és egyéb tényezők miatt sok lány kényszerül otthagyni az iskolát.

Katonai források szerint a tálibok Afganisztán területének mintegy 10 százalékát tartják ellenőrzésük vagy befolyásuk alatt, és az ország területének további mintegy 30 százalékán folytatnak fegyveres harcot.

Az afgán kormány és a tálib lázadók közötti konfliktus elbátortalanítja a családokat attól, hogy gyermekeiket, különösen a lányokat iskolába engedjék egy veszélyes közegben - írta jelentésében a HRW, amely hozzáteszi: már egyetlen támadás évekre félelemmel tölti el szülők ezreit attól, hogy el merje engedni az iskolába a gyermekét.

Gyilkosokat küldtek rá, ma ő a legfiatalabb Nobel-díjas: húszéves Malala Juszufzai

Július 12-én lesz húszéves a pakisztáni Malala Juszufzai, aki 2014-ben alig tizenhét évesen kapta meg a Nobel-békedíjat a gyermekek jogainak védelmében folytatott harcáért, ezzel ő lett minden idők legfiatalabb Nobel-díjasa. Malala Juszufzai 1997. július 12-én született a pakisztáni Szvat-völgyben fekvő Mingora városában, pastu nemzetiségű, szunnita iszlám családban.