Tömegével viszik az elmúlt években alapítványi- és magániskolákba a gyerekeiket azok a szülők, akik ezt megengedhetik maguknak. Ezzel párhuzamosan az iskolaalapítási kedv is megnőtt. Ez pedig azt eredményezi, hogy nem csökken, inkább drasztikusan nő a szegények és gazdagok közti különbség az oktatás terén.
Sok szülő nem ért egyet a kerettanterv kötelező jellegével és minőségével, ezért választja a magán- és alapítványi iskolákat – mondta el az Indexnek Horn György, az Alapítványi és Magániskolák Egyesületének elnöke.
A főleg Budapesten és a megyeszékhelyeken található intézményekben általában 30-150 ezer forint közti havi tandíjak jellemzőek, de egyes elitiskolák ennek többszörösét is elkérhetik – írja a portál. Így persze csak azok válthatnak, akik jobb anyagi körülmények közt élnek, ami az egyenlőtlenségek növekedésével jár.
Horn szerint 2012 óta nőtt meg az érdeklődés a már meglévő magánintézmények iránt, de azóta sok új iskolaalapítási igényt is jeleztek. „Csak idén már a hetedik iskola-alapító szülő-közösségnek adtam tanácsokat, ilyen sokan legutoljára a rendszerváltás idején érdeklődtek arról, hogyan lehet iskolát létrehozni” – mondta.