Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Több mint ötszáz diák, tanár és szülő vonult a VII. kerületi önkormányzat elé hétfő délután, így tiltakoztak a Janikovszky Éva Általános Iskola és Gimnázium bezárása ellen. Az intézmény április 20-án, egy héttel a beiratkozási időszak után kapta meg az önkormányzat tervezetét, mely szerint a tanulókat szeptembertől a Baross Gábor Általános Iskolába helyeznék át.
Mind a tanárokat, mind a szülőket megdöbbentette a hír, hogy a kerület egyik legnépszerűbb oktatási intézményét – Erzsébetváros egyetlen tehetségpontként regisztrált iskoláját – be akarják zárni. A szülők ellenzik, hogy gyerekeik a Hernád utcai Baross Gábor Általános Iskolába járjanak, ahol évről évre nő a magatartási nehézségekkel küzdő diákok száma, és véleményük szerint az oktatás színvonala is jóval alacsonyabb, mint a Janikovszkyban. Ráadásul az épület kapacitása sem megfelelő a tanulók átvételéhez, a szükségesnél körülbelül százzal kevesebb a férőhely. A szülői szervezet április 26-án tartott tájékoztatóján vitatta meg a tervezetet. Összefoglalónkat itt olvashatod el. Az alpolgármester takarékoskodni akar – a szülők másra gyanakszanak
Juhász Gábor, Erzsébetváros alpolgármestere a két általános iskola tervezett összevonását és a Janikovszky gimnáziumi részének teljes megszüntetését takarékossági okokkal magyarázza, szerinte a lépésre a csökkenő tanulólétszáma miatt van szükség. A tantestület és a szülői szervezet nem tartja megalapozottnak az alpolgármester érveit, a Janikovszky ugyanis nem küzd diákhiánnyal. Többek szerint az iskolát azért akarják megszüntetni, hogy az épületbe a KDNP-s Pálffy Istvánhoz is köthető Facultas Alapítvány középiskolája költözhessen, a politikus azonban ezt tagadja.
Demonstráció a Janikovszky iskoláért
A demonstráció délután négykor kezdődött a Lövölde téren. Az ötszáz-ezerfős menet a Király utcán és az Erzsébet körúton haladt végig, majd a VII. kerületi önkormányzat épülete előtt állt meg. "Amikor egyetemista voltam, az egyik pedagógiai témájú előadáson a tanár – aki Hoffmann Rózsa, jelenlegi oktatási államtitkár volt – azt mondta, hogy az a legnagyobb baj ma az oktatással, hogy a gyerekek többsége nem szeret iskolába járni. A Janikovszky Éva Általános Iskola és Gimnázium példát mutathat ebben a tekintetben, ide tanulni és dolgozni is mosolyogva jár mindenki” – mondta Maróti Zsolt, az iskola egyik pedagógusa a demonstráció nyitóbeszédében, amelyet a meghívóban – utalva az önkormányzat „mosolyhivatal” elnevezésére – mosolymenetként hirdettek meg. A tantestület képviselője kitért arra, hogy az iskolába sokféle családi hátterű, roma és nem roma gyerek jár, de a toleráns légkörnek köszönhetően a tanulóknak nincsenek beilleszkedési problémáik.
Galambos Péter, a diákönkormányzat elnöke a gyermekek jogairól kiadott UNICEF nyilatkozatból idézett passzusokat. A tanuló szerint az önkormányzat döntése megsérti a dokumentumnak azt az elvét, miszerint az oktatásért és irányításért felelős személyeknek a gyerekek legfőbb érdekében kell munkálkodniuk. „A mi érdekünk az, hogy azok a tanárok érettségiztessenek, akik a négy során tanítottak bennünket” – mondta az iskola gimnazista diákja. A diákönkormányzat elnöke szerint a testi fogyatékkal élő iskolatársaik nem járhatnak majd más kerületi intézménybe, ugyanis a Janikovszky az egyetlen akadálymentesített iskola Erzsébetvárosban.
Egy különleges szellemiség veszne el
Lugosi András, a szülői szervezet vezetőségi tagja a „rombolás programjának” nevezte az önkormányzat tervezetét. „Az erzsébetvárosi gyerekeknek itt kell kerületi, fővárosi vagy állami fenntartású iskolákban biztosítani az oktatást magas színvonalú pedagógiai programmal, ökosulival és tehetségponttal együtt, nem Budapest más kerületeiben” – mondta. Szerinte az önkormányzat azért akarja bezárni a Janikovszkyt, hogy az épületet más intézmény rendelkezésére bocsássák. „Azoknak, akiknek a mi iskolaépületünkre fáj a foga, Rejtő Jenővel csak azt üzenhetjük: belépés díjtalan, kilépés bizonytalan” – tette hozzá.
A tüntetésen felszólalt Janikovszky János is. „Az összevonásra vonatkozó döntés nem a gyermekek érdekeit tartja szem előtt. Egy olyan szellemiség szűnne meg, amely igazán különleges, és amely Janikovszky Éva valamennyi gyermekkönyvéből árad” – mondta az író fia, a Móra Ferenc Könyvkiadó igazgatója.
A demonstráció végén megjelent Juhász Gábor alpolgármester, akinek a petíció mellett átadtak több száz rajzot, amelyeken a tanulók tenyérlenyomata látható, és egy több méter hosszú tekercset, amelyen az iskola diákjainak gondolatai szerepelnek, és amely eddig az intézmény egyik folyosóját díszítette. A nevelőtestület, a szülői szervezet, a diákönkormányzat és a technikai dolgozók által aláírt petíció felhívja a figyelmet a tervezett intézkedés szakmai hibáira, azt több szempontból jogsértőnek nevezi, és kéri az önkormányzattól az eljárás felülvizsgálatát és leállítását.
A felvonulás csak a kezdet
A demonstráció a tervek szerint egy többhetes tüntetéssorozat első állomása volt. Május 6-án megemlékezést tartanak az iskolához közeli épület előtt, ahol egykor Janikovszky Éva élt. Május 11-én szakmai kerekasztalbeszélgetést szerveznek Trencsényi László, a Magyar Pedagógiai Társaság ügyvezető elnöke, Aczél Anna pszichopedagógus, valamint a Káva és a Kerekasztal drámapedagógiai társaságok részvételével. Május 13-án Ha én polgármester lennék címmel rendeznek kerületi aszfaltrajzolást az önkormányzat előtt.