Augusztus 12-ig lehet pályázni az egyetemek és főiskolák kancellári posztjaira. A kiválasztottak a felsőoktatási intézmények gazdasági és pénzügyi irányításáért felelnek majd szeptembertől, és minden gazdasági következménnyel járó döntésben egyetértési joguk lesz.
A pályázatokat július végén, a www.kozigallas.gov.hu oldalon tették közzé. A lehetséges pályázók köre széles, mivel a felsőfokú végzettség mellett mindössze hároméves - felsőoktatási intézményben, gazdasági társaságban, központi vagy területi közigazgatásban szerzett - vezetői gyakorlatot várnak el. A kancellárok munkáltatója az emberierőforrás-miniszter lesz. Korábban Orbán Viktor miniszterelnök arról beszélt: a kancellárok egy része már megvan - erről itt olvashattok.
A felsőoktatásért felelős államtitkárság szerint a kancellári rendszer bevezetésének célja, hogy a felsőoktatási intézmények gazdálkodása felelősebb és átláthatóbb legyen. Augusztus elején Palkovics László felsőoktatási államtitkár az Állami Számvevőszék jelentésével kapcsolatban azt mondta: nem megrendelt elemzésekről van szó, de az eredmények indokolják a kancellári rendszer bevezetését, a hibák ugyanis részben abból adódnak, hogy az intézmények különbözőképpen értelmeznek jogszabályokat, belső folyamatokat. Várakozásaik szerint a kancellár jelenléte ezt ki fogja küszöbölni. Az ÁSZ több felsőoktatási intézmény működésében is szabálytalanságokat talált: erről itt olvashattok.
Mi lesz a kancellárok feladata?
A kancellár felel a felsőoktatási intézmény gazdasági, pénzügyi, kontrolling, számviteli, munkaügyi, jogi, igazgatási, informatikai tevékenységéért, az intézmény vagyongazdálkodásáért, ideértve a műszaki, létesítményhasznosítási, üzemeltetési, logisztikai, szolgáltatási, beszerzési és közbeszerzési ügyeket is, irányítja e területen a működést. A gazdasági főigazgatók a kancellárnak lesznek alárendelve.
Egyetértési joga van az intézmény gazdálkodását, szervezetét, működését érintő gazdasági következménnyel járó döntéseiben. A kancellár gyakorolja az intézmény részvételével működő gazdasági társaságokban és gazdálkodó szervezetekben a tulajdonosi jogokat, és a nemzeti felsőoktatásról szóló törvényben meghatározott kivétellel - ez az oktatói munkakörben dolgozókat jelenti - munkáltatói jogot gyakorol a felsőoktatási intézményben foglalkoztatott alkalmazottak felett. A megbízások 2014. szeptember 1-től 2017. augusztus 31-ig szólnak. A részleteket itt olvashatjátok.
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!
|