Akár 600 ezer forint diákhitelt is igényelhetnének félévente az egyetemisták és főiskolások 2012-től, ennek jelentős részét azonban kizárólag a költségtérítés és az önköltség kifizetésére fordíthatnák - áll az eduline birtokába jutott, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) által készített tervezetben. Összegyűjtöttük a legfontosabb tervezett változásokat.
A diákhitelrendszer átalakításáról szerdán tárgyalt a kormány - az már most biztos, hogy az állami ösztöndíjas helyekről kiszoruló hallgatók emelt összegű kölcsönt igényelhetnek a 2012/2013-as tanévtől. Arra is rábólintott a kabinet, hogy a jelenlegi, elsősorban a megélhetési költségekre fordítható diákhitel megmaradjon, ezt finanszírozási formától függetlenül bárki felveheti.
Mekkora hitelt lehet igényelni?
A fejlesztési tárca tervezete alapán az államilag finanszírozott/állami ösztöndíjas hallgatók továbbra is csak szabad felhasználású diákhitelt igényelhetnek, havi maximum 40 ezer forintot, vagyis félévente 200 ezret.
A részösztöndíjas, költségtérítéses és önköltséges hallgatók ugyanennyi, havi 40 ezer forintnyi szabad felhasználású kölcsönt kaphatnak, emellett azonban szabad felhasználású diákhitelt is igényelhetnek – szemeszterenként annyit, amennyibe a képzésük kerül, havonta maximum 80 ezer forintot (kivétel az orvosi, fogorvosi, gyógyszerészeti és művészeti szakokon tanulók, akik ennél jóval magasabb költségtérítést fizetnek).
Változik-e a szabad felhasználású diákhitel rendszere?
Nem, csupán annyi a módosítás, hogy ezután csak a havi összeg minimumát és maximumát határozzák meg, azon belül bármekkora összeget lehet igényelni.
Hogyan lehet átlépni a régi rendszerből az újba?
Azok, akik eddig költségtérítéses formában tanultak, 2012. május 15-től módosíthatnak szerződést, így már ők is jogosultak a maximum havi 80 ezres új diákhitelre. Fontos, hogy egy hallgatónak továbbra is csak egy szerződése lehet a Diákhitel Központtal.
Kinek utalják a diákhitelt?
A szabad felhasználású kölcsön továbbra is a hallgatók számlájára érkezik, míg a kötött felhasználású, a képzés költségeire fordítható kölcsönt egyenesen az adott egyetemnek, főiskolának utalják át.
Mennyit kell törleszteni?
Az NFM-tervezet szerint a jövedelem 6-12 százalékát – a pontos arány attól függ, ki mekkora összegű diákhitelt vett fel.
Hány éves kortól kell törleszteni?
Aki betöltötte a 35. életévét, annak mindenképpen el kell kezdenie a törlesztést, akár talált állást, akár nem.
Lesz-e állami kamattámogatás?
Általános kamattámogatás nem lesz, kamattámogatást azok kaphatnak, akik gyermeket vállalnak - igaz, arról egyelőre nincsenek információink, hogy a kormány is ezen az állásponton volt-e a szerdai ülésen.