szerző:
MTI

Gumilövedékeket is használhat a londoni rendőrség a szerdára tervezett nagyszabású diáktüntetésen, ha a megmozdulás a...

Gumilövedékeket is használhat a londoni rendőrség a szerdára tervezett nagyszabású diáktüntetésen, ha a megmozdulás a korábbi demonstrációkhoz hasonlóan erőszakcselekményekbe torkollik - a hírt kedden erősítette meg hivatalosan a Scotland Yard. A szerdai londoni tüntetést az emelkedő egyetemi tandíjak és a szociális juttatások lefaragása elleni tiltakozásul hirdették meg a szervezők, akik tízezer részvevőre számítanak.

A Scotland Yard közölte, hogy - Nagy-Britanniában most először - a tüntetés rendjére ügyelő karhatalmi erők egy része elvi felhatalmazást kapott gumilövedékek bevetésére. A londoni rendőrség hangsúlyozta ugyanakkor, hogy ezzel az eszközzel csak kis számú, külön kiképzett rendőrt szerelnek fel, és ők nem kísérik közvetlenül az utcán vonuló tömeget, hanem csak készenlétben állnak majd a kijelölt rendőrőrsökön.

A brit rendőrség Angliában, Walesben és Skóciában még soha nem alkalmazott tömegoszlatásra gumilövedéket. A Nagy-Britanniához nem tartozó, de vele együtt - a brit korona fennhatósága alatt - az Egyesült Királyságot alkotó Észak-Írországban azonban a szektariánus villongások évtizedeiben rendszeresen használtak gumilövedékeket a zavargások megfékezésére.

A gumilövedékek nagy-britanniai alkalmazása azután merült fel, hogy tavaly decemberben az utóbbi évek legsúlyosabb zavargása tört ki Londonban az egyetemi tandíjhatárok emelése ellen szervezett, több tízezres tiltakozó diáktüntetésen.

A londoni parlament előtt tüntető tömeg az egyetemi felső tandíjhatárok emeléséről szóló végszavazás előtt is többször keményen összecsapott a lovas egységekkel megerősített rendőri erőkkel, a tandíjhatár megemelését jóváhagyó szavazás után pedig elszabadultak az indulatok, és a tömeg törni-zúzni kezdett. Sok tüntető átvonult a londoni West End híres - és a karácsony előtti időszakban különösen zsúfolt - bevásárlónegyedébe, és a Regent Streeten, valamint az Oxford Streeten több elegáns üzletet is feldúltak, számos kirakatot betörtek.

A Regent Streeten éppen akkor haladt el Károly trónörökös - II. Erzsébet királynő legidősebb fia - és felesége, akiknek autóját a tüntetők szintén megtámadtak. A támadók megrugdosták a jármű oldalát, a kocsihoz egy festékesdobozt vágtak, betörték egyik ablakát, és az ablakon keresztül valaki egy bottal meg is szúrta a trónörökös hitvesét.