A záróvizsga eredményétől függ majd, hány többletpontot kapnak a felsőoktatási szakképzésen tanulók, ha azonos képzési területen jelentkeznek alap- vagy osztatlan szakra. Íme, a legfontosabb infók.
2015 nyarán végeznek az első hallgatók a felsőoktatási szakképzéseken: sokan alap- vagy osztatlan szakon folytatják majd a tanulmányaikat. Az elvégzett képzésért a felvételin többletpontot kapnak, amelynek mértéke a záróvizsga eredményétől függ majd.
A felsőoktatási szakképzés a 2013/2014-es tanévben váltotta fel a felsőfokú szakképzést: a kétéves képzéseket csak egyetemek és főiskolák indíthatják. A diákoknak szakdolgozatot írniuk és záróvizsgázniuk is kell. Diplomát nem kapnak, viszont felsőfokú szakképzettséget igazoló oklevelet igen.
|
A felvételi eljárásról szóló kormányrendelet módosítása alapján azok a hallgatók 30 többletpontot kapnak, akik ötösre záróvizsgáztak a felsőoktatási szakképzésen, és a besorolási szakra jelentkeznek. Jó záróvizsga-eredmény esetén 20, közepes érdemjegyért pedig 10 többletpont jár.
Mi az a besorolási szak?
A besorolási szak az az alap- vagy osztatlan szak, amelynek az adott felsőoktatási szakképzés az "előszobája", amelyhez a tanterv szerint a legközelebb áll. Ezeken a szakokon az elvégzett kreditek 75 százalékát beszámítják, így egy hároméves alapképzésen 180 kredit helyett már csak 90-et kell megszerezni, ami azt jelenti, hogy másfél év alatt meg lehet szerezni a diplomát. Ha a képzési területen, de nem a besorolási szakon tanultok tovább, 30 kreditet számítanak be.
Azt, hogy melyik felsőoktatási szakképzésnek melyek a besorolási szakjai, a felsőoktatási szakképzések képzési és kimeneti követelményeiről szóló Emmi-rendeletben nézhetitek meg.
Emelt szintű vagy vagy felsőfokú OKJ-s szakképesítésért továbbra is 24 többletpont jár, ha a szakiránynak megfelelő alap- vagy osztatlan szakon tanultok tovább.
Tovább emelkedik a minimumponthatár
A felsőoktatási szakképzésre jelentkezőknek is több pontot kell gyűjteniük 2015-ben: a minimumponthatár 240 lesz, ezt az emelt szintű érettségiért járó többletpontokkal, de más jogcímen járó többletpontok nélkül kell összegyűjteni. Aki nem éri el a minimumponthatárt, sem állami ösztöndíjas, sem önköltséges helyet nem szerezhet.
A felsőoktatási szakképzésre jelentkezők is maximum 500 pontot szerezhetnek: az alap- és osztatlan szakokhoz képest különbség, hogy nemcsak az érettségi, hanem a tanulmányi pontokat is meg lehet duplázni. Alaphelyzetben mindkettőért 200-200 pont jár, többletpontokból pedig maximum 100-at lehet szerezni. A pontszámítási szabályokról itt, a 2015-ös változásokról pedig itt olvashattok részletesen.
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!
|