szerző:
Eduline

Pénteken lesz a Kutatók éjszakája - a sorban a tizedik -, amelyen majdnem hetven egyetem, főiskola és kutatóintézet munkájával ismerkedhettek meg ingyenes előadásokon, programokon. Íme, a mi kedvenceink.

Előadás a 2014-es Kutatók éjszakáján

Szeptember 25-én délután és este, Bajától Sopronig és Nyíregyházáig tartanak tudományos ismeretterjesztő programokat a 10. Kutatók éjszakáján. Az összes programot itt nézhetitek meg.

A Szent István Egyetem békéscsabai campusán egy drónos reklámfilmforgatást nézhettek meg, a Budapesti Gazdasági Főiskola pedig gazdasági kalandparkká alakul, ahol többek között környezettudatos menüt állíthattok össze, de a képregényekről is hallgathattok előadást.

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen a Milgram-kísérlet alapján arra keresik a választ, hogy mit teszünk, mit tehetünk, ha olyan cselekedetre szólítanak fel, amely ellenkezik a lelkiismeretünkkel, nyolctól pedig arról hallgathattok előadást, hogy van-e a robotoknak neme, és mit is jelent ez valójában. A Schönherz koli falán az idén is láthatjátok a Schönherz Mátrixot, sőt, ki is próbálhatjátok az óriáskijelzőt.

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem bölcsészkarán a többségi és kisebbségi médiareprezentációról lesz szó, majd bemutatkozik a Média és Kommunikáció Tanszék Romakép Műhelye. Az informatikai karon az AAC Telepresence eszközzel ismerkedhettek meg, amellyel a fogyatékossággal élő emberek könnyebben kommunikálhatnak, és amely robot, okostelefon, szemüveg és beszédtábla ötvözete. A társadalomtudományi karon arról beszélgethettek, hogy milyen szerepe lehet az egyetemeknek a közösségek fejlesztésében, a konfliktusok megoldásában, a természettudományi karon pedig az időutazásról és az időgépkészítésről hallgathattok előadást.

A Debreceni Egyetemen Umberto Eco A rózsa neve című regényére épülő szabadulójátékot játszhattok: a labirintusban irodalmi, kultúrtörténeti, műveltségi feladványokat kell megoldanotok. A saját DNS-etekből pedig nyakláncot készíthettek.

A Pécsi Tudományegyetemen arról hallgathattok előadást, hogy mennyire áll szilárd tudományos alapokon a Jurassic Park, a Szegedi Tudományegyetemen pedig arról, hogy mekkora esélyt adhatunk a véletlennek. Gyűjthettek és elemezhettek adatokat az Európai Unión belüli különbségekről is.

Tudományos érdekességek

Nyolc (meglepő) tudományos tény, amit nem tanítottak az iskolában

Ez is csak egy városi legenda: hány gramm az emberi lélek?

A történelem órán ezeket nem tanították

Elolvasnátok egy regényt, amelyben nincs egyetlen e betű sem?

Újra egy magyaron a világ szeme: bebizonyította Einstein elméletét

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!