szerző:
Eduline

A Szegedi Tudományegyetem általános orvoskarának dékánja szerint Török Márk EHÖK-elnök úgy él az egyetemen, hogy csak azt nem csinálja, amiért mások egyetemre mennek. Egy másik dékán, az egyetem korábbi rektora szerint a túlkoros elnök nem fog lemondani, inkább bíróságra megy.

Kedden az SZTE összes dékánja az Eduline-on megjelentetett közös levélben szólította fel lemondásra a törvény szerint mandátum-túllépésbe keveredett Török Márk EHÖK-elnököt. Egy tavalyi, sokáig észrevétlen jogszabály szerint egy hökös csak négy éven keresztül lehet képviselő, Török már 12 éve jár egyetemre, ebből 11 éve höközik.

Évtizedes höközés után léptethetik le a szegedi HÖK-vezért

Török Márk 2004-ben kezdte meg tanulmányait a Szegedi Tudományegyetemen, kisebb megszakításokkal azóta folyamatosan vezető pozícióban volt a hallgatói önkormányzatban. Egy becsempészett törvénymódosítás viszont szeptember óta tiltja, hogy valaki négy év höközés után is maradhasson, őt pedig a szabály érvénybe lépése után választották meg. Minden véget ér egyszer?

A Népszabadság megkereste a levelet aláíró Bari Ferenc ÁOK dékánt, aki szerint az egységes fellépést az magyarázza, hogy a hallgatói mozgalom karikatúrájává vált a szegedi ehök tevékenysége. Megítélése szerint az egyetemen úgy is meg lehet élni, hogy az ember éppen csak azt nem csinálja, ami miatt idejön.

Egy volt egyetemi hallgatót is rajzra inspiráltak a történtek.

A szegedi hök működését többször érte már kritika, különösen a mögé felépített szövevényes alapítványi és céghálózat miatt. Bari is úgy lárja, hogy olyan hatalmi központtá alakult a hök és az ehök, amely teljesen önálló mozgást végez, és ebben az elnöknek rendkívül jelentős szerepe volt. Sokkal korrektebbnek tarotta volna, ha önként távozik a megválasztását megsemmisítő rektori határozatkor. "Amikor bejelentették, hogy bírósághoz fordulnak, jelzést akartunk adni: minden kar vezetője egységesen úgy látja, jó lenne, ha ennek vége lenne." - tette hozzá.

Az EHÖK-elnöke nem reagál a hívásokra, az Eduline is csak az EHÖK sajtósát, Patai Ádámot érte el, aki a level Edulineon való közzétételét követően csak annyit mondott a telefonba, hogy nem beszéltek még a kérdésről. Ugyancsak nem tudta megmondani, hogy hányan lehetnek még veszélyeztetettek az EHÖK-ben, ugyanis azt sem akarják felmérni - az EHÖK nyilvános adatai alapján mi már vizsgálódtunk, és több gyanúsan túlkoros személy is van a szervezetben.

A lapnak Keszthelyi Szabó Gábor volt rektor, a mérnök kar dékánja is nyilatkozott, aki röviden úgy foglalta össze üzenetüket, hogy "Az ehök elnöke mondjon le!", ugyanis a hatályos törvény szerint négy évnél tovább senki nem höközhet. Megítélése szerint cska jogi úton lehet lezárni az ügyet, Török bírósághoz fog fordulni - ezt az EHÖK is jelezte a rektori határozat előtt.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!