szerző:
Kurucz Tünde
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A Diákhitel Központ szerint Magyar Péter és a 24.hu a diákhitelezés jövőjével kapcsolatos állításai minden alapot nélkülöznek.

A 24.hu-n jelent meg az a cikk, amely szerint az elmúlt hónapokban elkezdődött a Diákhitel Központ Zrt. rendszereinek a Magyar Fejlesztési Bankba (MFB) való integrálása. A kormány módosító törvényjavaslata még tavaly novemberben írta elő, hogy a központ adja át az ügyfelei személyes adatait a banknak. Emiatt bennfentes körökben sokan biztosra vették, hogy

a Diákhitel Központ napjai meg vannak számlálva, és hamarosan beolvasztják az MFB-be.

A 24.hu a témával kapcsolatban megkérdezte a Diákhitel Központ korábbi elnökét, Magyar Pétert is. A Tisza Párt vezetője felháborítónak tartotta, hogy a kormány meg akar szüntetni egy olyan intézményt, amelyik évente több ezer hallgatót támogat abban, hogy finanszírozza tanulmányait. Ráadásul a társaság azon kevés állami intézmény közé tartozik, amellyel az elmúlt több mint húsz évben az ügyfelek is elégedettek voltak.

Magyar a portálnak azt nyilatkozta, hogy szerinte a hitelezési rendszert valójában nem is az MFB miatt bolygatják, hanem azért, hogy két lépcsőben a Tiborcz István érdekeltségébe tartozó Gránit Bankhoz szervezzék ki. Magyar úgy vélte, a cél az, hogy ügyfeleket szerezzenek a miniszterelnök családjához közel álló pénzintézetnek. Ennek pedig az lehet az oka, hogy a magyar ügyfelek más országokhoz viszonyítva nehezen váltanak bankot, sokáig maradnak annál a pénzintézetnél, ahol először nyitottak számlát.

A 24.hu cikkére reagált a Diákhitel Központ is, a szerkesztőségünknek is elküldözdött közleményükben hangsúlyozták, hogy a diákhitelezés jövőjével kapcsolatos állítások minden alapot nélkülöznek.Külön kitértek arra, hogy a diálhitelt a korábbi évekhez hasonlóan a Diákhitel Központ folyósítja az ügyfelek különböző bankoknál vezetett folyószámláira.

A rendkívül kedvezményes Diákhitel Számlát biztosító pénzintézetek kiválasztása transzparens módon, a nyilvánosság tájékoztatása mellett zajlott. Így a 24.hu hazug állításaival szemben a hallgatók nem egy pénzügyi intézménnyel, hanem az új rendszer eredményeképpen az OTP, az ERSTE, az MBH Bank és a Gránit bank hálózatában nyithatnak Diákhitel Számlát.

- olvasható a közleményben, amelyben megjegyezték azt is, hogy a Diákhitel Központ, ahogy eddig is, úgy a jövőben is az MFB égisze alatt fog működni.

Az új működési struktúrának az a célja, hogy az MFB a hallgatói és képzési hitelrendszer működtetésével kapcsolatos, szerződésben rögzített feladatok végzésével növelje a hatékonyságot, ezzel pedig járuljon hozzá a Diákhitel céljainak megvalósításhoz.

Az intézmény szervezeti működésének átalakítása nem érinti a hiteltermékeket, változatlanul ugyanazokkal a feltételekkel igényelhetők a diákhitelek.

- írták, majd hozzátették, hogy az új struktúra költséghatékonyabb módon támogatja a hallgatói és képzési hitelrendszer működését, hozzájárulva a tanulmányaikat végzők költségeinek finanszírozásához.

2023-ban hasonló okokból vezette be a Diákhitel Központ a Diákhitel Számlát, melynek megvalósítására pályázhattak a pénzintézetek. 2023. május 24-ig négy bankkal, az Erste-, Gránit-, MBH- és az OTP Bankkal kötött megállapodást a központ a rendkívül kedvezményes számlacsomagok biztosítására.

A közleményben hangsúlyozták, hogy a diákhitelezés rendszere egy világszinten is elismert sikertörténet, mely minden olyan hallgatónak segítséget nyújt, aki anyagi gondjai miatt nem tudja megkezdeni vagy folytatni tanulmányait. 2024-ben is igényelhető kedvezményes, 7,99 százalékos kamattal a szabadfelhasználású Diákhitel1, valamint a kamatmentes, önköltségre fordítható Diákhitel2, amit a magyar állam továbbra is biztosít mindenkinek, akinek szüksége van rá.