Miért járhat pluszpont 2024-től az MCC tagságra vagy a hitéletre?
Miután kiderült, hogy 2024-től a győri Széchenyi István Egyetem 70 többletpontot ad a Mathias Corvinus Collegium Középiskolás Programjára, a legnagyobb vidéki egyetemek is bejelentették, hogy a későbbiekben valamilyen formában jutalmazzák majd a program elvégzését.
A pécsi és a szegedi egyetemen is járni fog a pluszpont a Fidesz "janicsárképzőjeként" emlegetett intézmény programjának elvégzéséért. De nem csak ez az egyetlen furcsa dolog, ami 2024-től többletpontokat ér majd az egyetemi jelentkezésnél.
A Dunaújvárosi Egyetemen például 50 extra pontot kaphatnak azok a diákok, akik Pakson vagy Dunaújvárosban érettségiznek, és a tanulmányaikat a dunaújvárosi felsőoktatási intézményben szeretnék folytatni. Ugyanakkor ennél még többet, a maximálisan kiosztható 100 pontot kapják majd meg azok a jelentkezők, akik a Dunaújvárosi Egyetem Bánki Donát Technikumában szereznek érettségi bizonyítványt, és szintén a Dunaújvárosi Egyetemen tanulnának tovább.
Több mint ezer pedagógus döntött a pályaelhagyás mellett
A pályaelhagyók október 31-ig voltak alkalmazásban, így az őszi szünet végeztével már nem térnek vissza az oktatási intézményekbe.
Rétvári Bence államtitkár október elején úgy fogalmazott, hogy 1205 pedagógus döntött úgy, hogy elhagyja a pályát az új jogállás, vagyis a státusztörvény miatt. Nagy Erzsébet, a PDSZ ügyvivője szerint azonban, ha az összes iskolai dolgozót is nézzük, akkor 2150-en mondtak fel. A PDSZ által bekért adatok szerint a legtöbben a Közép-Pesti Tankerületet hagyták ott: csak szeptemberben státusztörvény miatt 103 pedagógus mondott fel. Január óta pedig összesen 160-an álltak fel. Ebben benne vannak azok is, akik nem pedagógusként dolgoztak a tankerületben, hanem pedagógiai vagy gyógypedagógiai asszisztensként.
November 15-ig adhatjátok le a jelentkezéseteket, ha valamelyik egyetem februárban induló képzésére jelentkeztek
Ezekkel a végzettségekkel lehet a legkönnyebben munkát találni
A Diplomán túl legfrissebb kutatásában a 2019/20-ban végzett hallgatókat vizsgálta, amiből megtudtuk, hogy melyek azok a képzési területek, amikkel a diploma elvégzése után a leghamarabb el lehet helyezkedni a munkaerőpiacon. Azért, hogy segítséget nyújthassunk azoknak az egyetemi felvételi előtt állóknak, akik még nem biztosak a választásukban, kigyűjtöttük a 10 legjobb helyet elért képzést.
Ahogy egy korábbi listánkban is, amiben a legjobban kereső szakokat néztük meg, itt is az államtudományi - katonai képzések - a listavezetőek. Emellett ez az egyetlen képzési terület, aminek 3 szakja (katonai vezető, bűnügyi igazgatás, katonai kommunikáció) is szerepel a top 10-ben.
„A gyerekek győzni szeretnének, de nem minden áron”
Az elmúlt hónapokban nagy port kavaró, Sebestyén Júlia körüli botrány kirobbanása kapcsán megkérdeztük Nagy Sándor sportpszichológust is, aki elmondta, hogy sok egykori sportolóból lett edző állítja azt, hogy annak idején őt is hasonló módszerekkel készítették fel a versenyekre.
Generációkon keresztül átöröklődik az edzői szakmában néhány olyan módszer, ami ma már idejét múltnak számít. Többek között ide tartozik, ha egy gyereket a teljesítményjavítás céljából a többiek előtt az edző valamilyen feladattal bünteti vagy megszégyenítő helyzetbe hozza, vagy ha sérülten versenyezteti téthelyzetben.
Az edzők a szakember véleménye szerint a hivatalos fórumokon azt hangoztatják, hogy a gyerek, a fiatal fejlődése a legfontosabb, ugyanakkor ez a gyakorlatban nem mindig valósul meg. Az edzők is gyakran az elért eredmények alapján kapnak elismerést a sportegyesület, a klub vezetőitől. Hogy ezt hogyan számszerűsítik, sportáganként eltérő lehet, de például ide tartozik, hogy hány tehetséges gyereket nevel ki a felnőtt csapatnak vagy bajnokságokban, korosztályos szinteken a sportolói milyen helyezéseket érnek el. Egyes szélsőséges esetekben pedig csak a győzelem lesz az elfogadható.
Felvételi 2024: ekkor lesznek nyílt napok az egyetemeken
Hamarosan megjelenik a felvételi tájékoztató és kezdődik a jelentkezés a 2024. szeptemberében induló egyetemi képzésekre. Ha még nem döntöttétek el, hova adjátok be a jelentkezéseteket, érdemes elmenni egy-két nyílt napra. Összeszedtük, hogy melyik egyetemre, mikor látogathattok el.
Ha lenne is jelentkező tanár, akkor sem vehetnék fel a távozók helyére
Azoknak a pedagógusoknak, akik elhagyták a pályát, az őszi szünet után már nem kellett visszamenniük tanítani, mert novemberben a felmondásukat töltik. A státusztörvény ezzel kapcsolatban úgy fogalmaz, hogy az érintettek jogviszonya a törvény erejénél fogva 2023. november 30-án megszűnik.
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a felmondott pedagógusnak már nem kell bejárni dolgozni, de még novemberre megkapja a fizetését. Ez különösen nehéz helyzetbe hozza az iskolákat, még inkább a gyerekeket, akiknek az alaptörvény értelmében biztosítani kellene a tanuláshoz való jogot.
A jogszabály nem engedélyezi, hogy új pedagógust vegyenek fel november 30-ig, a státusztörvény miatt felálló pedagógusok óráinak megtartására. Emiatt sok iskolában nem tudják megtartani az órákat novemberben, emiatt tehát sérül a diákok tanuláshoz való joga. A jogszabály, illetve a Belügyminisztérium által a tankerületek számára kiadott utasítások tudomásunk szerint nem térnek ki ennek a helyzetnek a megoldására.