A METU-s hallgatók úgy érezték, kihúzták alóluk a talajt, ezért szolidaritási akciót szerveztek. Az esemény egy ponton érdekes fordulatot vett. Videó.
Nehezen kezdődött az őszi szemeszter a Budapesti Metropolitan Egyetemen. Kovács Attila, a Fidesz-közeli Alapjogokért Központ egyik igazgatójaként is tevékenykedő új dékán a tanév kezdete előtt mindössze néhány nappal elbocsátotta a Kommunikáció-tudományi Intézet és az Újságírás Központ vezetőjét, Murai Andrást, valamint rajta kívül még két másik oktatót, Gócza Anita mestertanárt, a HVG újságíróját és Gayer Zoltán főiskolai docenst. Értesülések szerint a dékán a Fidesz - közeli Origo és Mandiner hírportáloktól hívott új oktatókat az egyetemre – olvasható a Média1-en.
Ezután a METU Újságírás Központjának egyes munkatársai hétfőn újabb levelet írtak a dékánnak, amelyben arról tájékoztatták, hogy a továbbiakban nem látják garantálva az egyetemi oktatói autonómiát, és veszélyben látják a szakmaiságot, ezért távoznak a magánegyetemről.
Az oktatók távozása utáni napon délben a hallgatók szolidaritási akciót szerveztek a Nagy Lajos Király úti intézménynél. A diákok fekete ruhába öltözve gyújtottak gyertyákat az elveszített oktatóikért. Az eseményen az Eduline is ott volt.
Magyarázkodni kezdett a dékán
A gyertyagyújtás egy ponton érdekes fordulatot vett: megjelent a dékán, aki magyarázkodni kezdett a hallgatóknak. Értesüléseink szerint Kovács Attila vállalta a felelősséget a rossz kommunikációért, a határidők nem kommunikálásáért. A dékán úgy fogalmazott, ha valaki bedobja a törülközőt hétfőn, akkor elég nehéz helyette szerdára ugyanarra az órára valakit szerezni. Kovács Attila azt ígérte, ez a probléma meg fog oldódni. A témavezetéssel kapcsolatban azt tanácsolta a hallgatóknak, keressenek az egyetemen egy olyan oktatót, akiben megbíznak, akihez adminisztrálják majd őket, és a munkát meg folytassák azzal a külsős konzulenssel, akivel szeretnék.
Kovács Attila a hallgatók kérdésére az egyetem új struktúrájával kapcsolatban megjegyezte, "nem hagyományosan szeretné felfogni a kar felépítését, hanem horizontálisan". Ezen kívül kitért arra is, hogy összevontak intézeteket. Többek között a korábban 3-4 fővel működő Marketing Intézet a Kommunikáció-tudományi Intézettel olvadt össze. Ezt augusztusban elfogadta az egyetem szenátusa, és szeptember elsején az átalakítás hatályba is lépett.
A hallgatók rákérdeztek arra, miért kellett Murai Andrásnak a tanévkezdés előtt távoznia. Erre Kovács nem válaszolt, de azt kifejtette, hogy a szervezet átalakítását az államvizsgák miatt nem akarta az előző szemeszter végén végrehajtani, inkább megvárta a "nyugalmi időszakot". Kovács szerint jogi okokból ezt sem a hallgatók, sem pedig az oktatók felé nem lehetett korábban kommunikálni. A dékán hangsúlyozta, hogy nem nézi, hogy valaki kormánypárti újságíró-e vagy sem, mert ilyen szinten nem folyik bele az oktatói munkába. Ha egy független újságíró tanítana szeretne a METU-n, szívesen várja az önéletrajzát.