szerző:
Székács Linda
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A Kulturális és Innovációs diszkriminatív pályázata ellen már a bécsi, moszkvai, de még a kínai Zeneakadémia vezetői is aggódnak, akik Csák János miniszternek levelet is írtak.

"Nagy megdöbbenéssel tapasztaljuk, hogy a Liszt Ferenc Zeneakadémia nemzetközi rangja és jelentősége megkérdőjeleződik" - szerepel abban az Index birtokába jutott levélben, amelyet a Bécsi Zeneakadémia (University of Music and Performing Arts Vienna)nemzetközi kapcsolatokért és a művészeti területért felelős rektorhelyettese, Johannes Meissl írt Csák János kulturális és innovációs miniszternek.

Az intézmény rektohelyettese azt követően döntött a miniszternek címzett levél megírása mellett, hogy a magyar sajtó már hetek óta attól a diszkriminatív rektorpályázattól hangos, ami a zeneművészeti egyetem legtöbb oktatóját kizárná a rektori pozíció pályázatából, és amit a jelek szerint kifejezetten Keller Andrásra, a Concerto Budapest karmesterére írtak.

A jelenlegi pályázat szerint ugyanis a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektori pozíciójára csak olyan személy jelentkezhet, aki nemzetközileg elismert előadó- vagy alkotóművész, és rendelkezik a Kossuth- vagy Széchenyi-díj, a Magyar Köztársaság Kiváló Művésze, a Magyar Köztársaság Érdemes Művésze, vagy a Magyar Köztársaság Babérkoszorúja díj kitüntetések valamelyikével. Ellenben a magyar állam által adományozható legmagasabb zenei kitüntetések, a Liszt- és Erkel-díjak megléte nem feltétel.

Johannes Meisl a leveléven azt írja, a budapesti Zeneakadémia fontos partnere a bécsi intézménynek, melyet a szakterület legkiemelkedőbb felsőoktatási intézményeként nagyon körültekintően választottak a partnerükként, és amivel remélik, a jövőben is együtt dolgozhatnak majd.

Hasonló levelet kapott a magyar miniszter 
  • New Yorkból (Manhattan School of Music New York)
  • Moszkvából (Gnyeszin Zeneakadémia)
  • Jeruzsálemből (Jeruzsálemi Zene- és Táncművészeti Akadémia)
  • és Kínából is (Zhejiang Conservatory of Music),
melyek vezetői szintén kifejezték, hogy a jövőben is szeretnének együttműködni a hazai intézménnyel.
A rektori pályázat ellen a Zeneakadémia oktatói korábban nyílt levélben tiltakoztak, de az Európai Zenei Felsőoktatási Intézmények Szövetsége is megszólalt az ügyben, melynek ügyvezető igazgatója, Stefan Glines azt írta:
Egyes tagintézményeink egyre nagyobb nyomásnak vannak kitéve a kormányok részéről, amelyek figyelmen kívül hagyják és korlátozzák az európai értékeket, például a kutatás és oktatás szabadságát, valamint az egyetemek autonómiáját, ahogy az a közelmúltban a budapesti Zeneakadémián történt. Az AEC kiemelt figyelemmel fogja kísérni a további fejleményeket, és elkötelezett marad amellett, hogy felhatalmazza tagintézményeit, hogy megfeleljenek ezeknek az értékeknek.