Mint minden évben, a HVG idén is összeállította a felsőoktatási intézmények rangsorát, ami alapján láthatjuk, hogy néz ki az egyetemek sorrendje összetett képzés, hallgatói kiválóság és oktatói kiválóság szerint. Most a hallgatói kiválóság alapján összeállított listát mutatjuk meg nektek.
Magyarországon összesen 64 felsőoktatási intézmény közül válogathatnak a felsőoktatásban részt venni kívánók, ami komoly fejtörést okozhat, mikor választásra kerül a sor. A HVG Diploma minden évben közzéteszi az intézményi rangsorokat, ezzel is segítve a jövőbeli hallgatókat, hogy megtalálják a számukra legmegfelelőbb helyet.
A hallgatói kiválóság szerinti listán az összetett képzési rangsortól eltérő sorrendet kapunk. Míg az előbbinél az ELTE, SZTE és a BME a három vezető egyetem, a hallgatói rangsorban a második helyen egy másik fővárosi intézmény szerepel. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem vezető pozíciója viszont változatlan, ami egyfelől köszönhető annak, hogy ezt az egyetemet jelölték meg a legtöbben első helyen - 9911 fővel - , másfelől a középiskolai versenyeken helyezettek kiemelkedően magas száma is hozzásegítette pozíciójához.
2023-ban így néz ki a hallgatói intézményi lista:
- Eötvös Loránd Tudomány Egyetem (ELTE)
- Budapesti Corvinus Egyetem (CORVINUS)
- Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME)
- Szegedi Tudományegyetem (SZTE)
- Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE)
- Semmelweis Egyetem (SE)
- Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE)
- Pécsi Tudományegyetem (PTE)
- Debreceni Egyetem (DE)
- Budapesti Gazdasági Egyetem (BGE)
- Állatorvostudományi Egyetem (ATE)
- Károli Gáspár Református Egyetem (KRE)
- Széchenyi István Egyetem (SZE)
- Óbudai Egyetem (OE)
- Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME)
- Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE)
- Miskolci Egyetem (ME)
- Pannon Egyetem (PE)
- IBS Nemzetközi Üzleti Főiskola (IBS)
- Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE)
- Eszterházy Károly Katolikus Egyetem (EKKE)
- Budapesti Metropolitan Egyetem (METU)
- Testnevelési Egyetem (TE)
- Magyar Képzőművészeti Egyetem (MKE)
- Soproni Egyetem (SOE)
- Neumann János Egyetem (NJE)
- Kodolányi János Egyetem (KJE)
- Dunaújvárosi Egyetem (DUE)
- Nyíregyházi Egyetem (NYE)
- Edutus Egyetem (EDUTUS)
- Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem (LFZE)
- Milton Friedman Egyetem (MILTON)
- Apor Vilmos Katolikus Főiskola (AVKF)
- Magyar Táncművészeti Egyetem (MTE)
- Debreceni Református Hittudományi Egyetem (DRHE)
- Tokaj-Hegyalja Egyetem (THE)
- Eötvös József Főiskola (EJF)
- Gábor Dénes Főiskola (GDF)
A listák alapjául szolgáló UnivPress-rangsorok módszertanának két fő alapelve a sok szempontú rangsorolás és a módszertani alaposság. Tehát nincsen egy adott legjobb és legrosszabb, ezért az intézményeket érdemes több szempontból is megvizsgálni. Emellett elengedhetetlen a pontos és hiteles adatok felhasználása, amiben segítséget nyújtanak a Felvi adatai.
Az egyetemeket egyébként oktatói kiválóság alapján is rangsorolta a HVG, ezt
ide kattintva nézhetitek meg, az összesített rangsort pedig itt találjátok:
A HVG Diploma 2023 kiadványban az összesített intézményi és kari lista mellett képzésterületi rangsorokat is találtok, sőt a legnépszerűbb alap- és osztatlan szakok – például a gazdálkodási és menedzsment, a pszichológia, a gépészmérnöki, az ápolás és betegellátás – hallgatói rangsorát is megnézhetitek.
Utánajártunk, hol állnak a magyar egyetemek a nemzetközi rangsorokban, a Brexit után milyen úti célt találtak maguknak a külföldi felsőoktatás felé kacsingató magyar diákok, és milyen lehetőségek közül válogathatnak azok, akik nem elégednek meg a „sima” magyar képzéssel, de nem tudnak vagy nem akarnak külföldön tanulni. Azt a kérdést is megpróbáltuk megválaszolni, milyen kiadásokkal kalkulálhatnak a hallgatók, milyen ösztöndíjakra, támogatásokra számíthatnak, és mekkora esélyük van bekerülni valamelyik egyetemi kollégiumba. A HVG Diploma 2023 különszámát itt rendelhetitek meg.
|