szerző:
Csik Veronika
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Mindenki arra kíváncsi, mit is tesznek pontosan annak érdekében, hogy a magyar modellváltó egyetemek ne szoruljanak ki a nemzetközi csereprogramokból.

Megnyugtatom Önöket, hogy az Erasmus+ és Horizont Európa programok folytatódnak

- érkezett a sablonválasz az Erasmus-ügyet érintő parlamenti kérdésekre, kiemelve, hogy a "kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy a hallgatók és kutatók hosszútávon is hozzáférhessenek a programokhoz", illetve a "jövőben is harcolni fognak a jogtalan brüsszeli döntések ellen". Sőt, kiemelték, a kormány megbízásából Navracsics Tibor miniszter "előremutató tárgyalásokat folytatott az Európai Bizottsággal".

Az utóbbi napokban több politikus is érdeklődött az érintett minisztériumnál Erasmus-ügyben, arra voltak kíváncsiak, kifogásolta-e az Európai Bizottság, hogy "a kormány politikusokkal töltötte fel az egyetemeket fenntartó alapítványokat", illetve az érintett alapítványi egyetemek kuratóriumi tagjai is mind levelet kaptak: "nem kínos önnek, hogy az ön kuratóriumi tagsága kizárja a XY egyetem hallgatóit és kutatóit az Erasmus+, illetve a Horizont Europa programokban való részvételből?" Minden kérdésre a fenti - valós információban nem túl gazdag - választ kapták Vitályos Eszter államtitkártól.

Ahogy mi is megírtuk, Navracsics Tibor valóban tárgyalt az egyetemistákat és egyetemi kutatókat érintő ügyben Brüsszelben. Korábban ugyanis az a döntés született, hogy a modellváltó egyetemek nem vehetnek részt a két programban, többek között azért, mert a kuratóriumokban kormánytagok és más aktív politikusok is ülnek.

Navracsics Tibor most azt mondta, a kormány kész jogszabályváltoztatásra annak érdekében, hogy a kuratóriumokban megszüntessék az összeférhetetlenséget. Hozzátette: az Európai Bizottság szerint a politikusok szerepvállalása miatt a 21 alapítványi fenntartású egyetem közül tíznél vannak aggályok, és pontosítani kell a kuratóriumi mandátumok hosszát is.