szerző:
Eduline
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A Színház- és Filmművészeti Egyetem kuratóriumi elnöke a hallgatók nyílt levelére reagált. Szerinte jó úton járnak.

Az, hogy ez a nyílt levél egyáltalán megszületett, tanúsítja, hogy a modellváltást követő erőfeszítéseink nem hiábavalóak: jó úton járunk egy szabad légkörű egyetem kialakításában és fejlesztésében, ahol minden egyetemi polgár szorongás nélkül formálhat véleményt

– írja a Színház-és Filmművészeti Egyetemet fenntartó alapítvány kuratóriumi elnöke, Vidnyánszky Attila az Origón.

Korábban már az Eduline is megírta, hogy az SZFE hallgatói nyílt levélben határolódtak el azoktól a kijelentésektől, amiket Vidnyánszky Attila november 15-én, a Belvárosi Polgári Szalon vendégeként tett. Ott ugyanis a kuratóriumi vezető azt mondta, bár a színházi és filmes szakma rendszeresen a tüntetések élvonalában van, a modellváltáson átesett intézmény hallgatói „másik hangnemet és másik gerincet fognak képviselni”.

Vasárnap a Színház Online-nak eljuttatott levelükben az intézmény hallgatói azt mondták, elhatárolódnak Vidnyánszky Attila nyilatkozatától, és elutasítják a művészettel foglalkozó diákok politikai megbélyegzését is.

Nem vagyunk, és nem leszünk részesei semmiféle “áthangolásnak”, ami pedig a “másik gerincet” illeti, közöttünk mindenki a saját gerincéből dolgozik, úgy, ahogy az intézmény legtöbb hallgatója tette az elmúlt 157 év során”

– hangsúlyozták.

A diákok levelére válaszul Vidnyánszky Attila az Origónak eljuttatott nyilatkozatában úgy fogalmazott: vállalja a mondandója lényegét, és a diákok elhatárolódása polgári jellemre vall, így - bár annak nyilvánosságra hozatalát manipulatív jellegűnek tartja - örül neki, hiszen a "régi SZFE-n" nem voltak ilyenek.

Miért nem hallottunk aláírásokról, petíciókról, tiltakozásokról egy olyan intézmény esetében, amelyet – a modellváltást többször bíráló – Schilling Árpád úgy jellemzett, hogy „a bűn beleivódott a falakba", vagy amelyet az átalakítással szemben ugyancsak kritikus Bodó Viktor korábban egy kuplerájhoz hasonlított.

– írja.

A kuratóriumi elnök szerint erre két válasz lehetséges, azonban mindkét lehetőséget rémisztőnek tartja, véleménye szerint ugyanis a diákok vagy féltek, vagy egyet gondoltak.

A modellváltás célja az, hogy szabad, felelőssségteljes, önálló polgárokat neveljünk. Hogy ne kelljen igazodniuk a hallgatóknak semmilyen vélt elváráshoz, hogy minden vélemény napvilágra kerülhessen

– emeli ki, majd hozzáteszi: ehhez Magyarországon áthangolásra van szükség, hiszen „az elmúlt harminc-hetven év nem erre nevelt bennünket”. A diákok elhatárolódása azonban szerinte annak a jele, hogy „az új szellemiség beköltözött a Színház- és Filmművészeti Egyetem falai közé”.