szerző:
Eduline
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Nem vagyunk, és nem leszünk részesei semmiféle “áthangolásnak”, ami pedig a “másik gerincet” illeti, közöttünk mindenki a saját gerincéből dolgozik, úgy, ahogy az intézmény legtöbb hallgatója tette az elmúlt 157 év során - reagáltak a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói Vidnyánszky Attila nyilatkozatára.

Vidnyánszky Attila, az SZFE-t fenntartó alapítvány kuratóriumi elnöke néhány nappal ezelőtt azt mondta, egy ideje pontosan látta, hogy az egyetem „átgondoltan központi bázisa annak a rendszernek, amit a liberálisok kiépítettek maguknak. Utánpótlást képeznek, elég megnézni a tüntetések résztvevőit, ahol a színházi és a filmes szakma ott van az élvonalban. A hisztéria amiatt volt, mert az egyik utolsó bázisukat foglaltuk el. (…) Akik innen kikerülnek, másik hangnemet és másik gerincet fognak képviselni. (…) A diákok áthangolása nem egyszerű dolog.”

A Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói a Színház Online-nak eljuttatott nyílt levelükben elhatárolódtak Vidnyánszky Attila nyilatkozatától. Azt írták, elutasítják a művészettel foglakozó diákok politikai alapon történő megbélyegzését.

„Az ilyen és ehhez hasonló megnyilvánulások csak fokozzák a feszültséget, ami a színházi és filmes szakmában kialakult az elmúlt években. Tanárainkkal szakmai munkát végzünk az óráinkon, ami nem azonos Vidnyánszky Attila és a vezetőségi tagok ideológiai alapú megnyilvánulásaival. Nem vagyunk, és nem leszünk részesei semmiféle “áthangolásnak”, ami pedig a “másik gerincet” illeti, közöttünk mindenki a saját gerincéből dolgozik, úgy, ahogy az intézmény legtöbb hallgatója tette az elmúlt 157 év során” – emelik ki.

Hozzáteszik: azt üzenik a szakmának és a nyilvánosságnak is, hogy az SZFE-re beiratkozással nem ideológiai tábort választottak maguknak. „Világnézettől és pártpolitikától független közösség vagyunk, amelyben mindenkinek helye van, aki filmmel vagy színházzal szeretne foglalkozni. Kíváncsiak vagyunk a világra, alkotni, tanulni, fejlődni szeretnénk, ezért éltünk egy lehetőséggel, amiből Magyarországon nincs sok. A beskatulyázás, a széthúzás és az elzárkózás helyett az összetartást szeretnénk erősíteni, ezért arra ösztönzünk minden magyar művészeti közösséget és iskolát, hogy vállalják a párbeszédet velünk és egymással. A jó kapcsolat és a közös munka mindannyiunk érdeke” – fogalmaznak.