Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
A görög parlament szerdán nagy többséggel megszüntette azt a jogszabályt, amelynek értelmében a felsőoktatási intézmények területe egyfajta politikai menedékhelynek számított: az utcai rendbontások, erőszakos tüntetések során oda menekülőket a rendőrség nem követhette, és nem vehette őrizetbe.
"Az egyetemi menedékjoggal sokan visszaéltek a múltban, ezért azt felszámoljuk" - indokolta a világon egyedülálló kiskapu megszüntetését a parlamentben Anna Diamantopulu oktatási miniszter. Jeórjiosz Papanderu szocialista kormányfő előzőleg telefonon egyeztetett a konzervatív ellenzék vezérével, Antonisz Szamarasszal annak érdekében, hogy az ország két nagy pártja támogassa az előterjesztést. Ez végül meg is történt, amire 35 év óta nem volt példa az athéni törvényhozásban.
Két kis baloldali párt, a kommunisták és a radikális baloldal pártja "hadat üzent" a menedékjog felszámolásának. A parlament épülete előtt mintegy ezer diák tüntetett délután, kórusban harsogva, hogy a honatyák döntését "háborús oknak" tekintik.
Az ezredesek diktatúrája (1967-74) idején a görög hadsereg vérbe fojtott egy diáklázadást 1973 novemberében. Ennek során a kivezényelt egységek harckocsival törték be a műszaki egyetem kapuját, hogy bejuthassanak az intézménybe. A diktatúra bukása után hozott törvény értelmében a hadsereg csak bonyolult engedélyezési eljárások után avatkozhatott be a felsőoktatási intézmények területén. Ezzel a lehetőséggel számos alkalommal éltek vissza erőszakra hajlamos csoportok, amelyeknek tagjai az utóbbi években előszeretettel menekültek akcióik után egyetemi épületekbe.