Radikális lépésekre készülnek a belgrádi egyetemisták: egyik vezetőjük szerint éhségsztrájkba kezdenek, ha az oktatási tárcavezető nem hallgatja meg a felsőoktatás finanszírozására vonatkozó kéréseiket.
A Belgrádi Egyetem nyolc fakultásának hallgatói azt követelik a kormánytól, hogy több államilag finanszírozott helyet biztosítsanak a mesterszakokon, és hogy azok az egyetemisták, akik negyvennyolc vagy ennél több pontot szereztek az előző tanév folyamán, a költségvetés terhén tanulhassanak - írja a Magyar Nemzet.
Nenad Uzelac, az elégedetlen egyetemisták egyik képviselője közölte, hogy a hallgatók ezentúl nem utcák lezárásával vagy a minisztériumok előtti gyülekezéssel adnak hangot elégedetlenségüknek, hanem sokkal radikálisabb lépéseket tesznek majd.
A nagy-britanniai és írországi hallgatói tüntetésekről, a "diplomaadó" és a magasabb egyetemi tandíjak bevezetéséről itt és itt olvashatsz. |
„Kedden sem sikerült ismertetnünk állásfoglalásunkat az illetékes miniszterekkel, csak az oktatásügyi tárca vezetőjének helyettese, Slobodan Jauković fogadott bennünket. Ezért radikálisabb eszközökkel próbáljuk megoldani problémáinkat. Valószínűleg éhségsztrájkba kezdünk” – részletezte Uzelac. Az egyetemisták képviselője azt is elmondta, hogy a kormánytagok eddig nagyon elutasító módon viszonyultak a hallgatókhoz. Szavai szerint Jauković „határtalanul szemtelen” volt és közölte velük, hogy tanulmányi költségeik fedezését „kérjék Miškovićtól és Obamától”.
Az egyetemisták képviselői múlt héten adták át követelésüket az oktatásügyi minisztériumnak. Eddig kizárólag elutasító válaszokat kaptak. Žarko Obradović oktatásügyi miniszter közölte, hogy a tárcának nincs pénze az egyetemisták követeléseinek fedezésére.
eduline