Egy virtuális tudományos akadémia jöhet létre a hároméves HBONE+ informatikai programmal, ami az évtized egyik legnagyobb volumenű informatikai fejlesztése lehet Baja Ferenc infokommunikációért felelős kormánybiztos szerint.
Ennek a 4,2 milliárd forintos fejlesztésnek a segítségével a magyarországi fiataloknak esélyük lesz, hogy "együttgondolkodjanak londoni, New York-i vagy japán kortársaikkal" – mondta. A miniszteri biztos kijelentette: a program segítségével a magyar kutatók, egyetemi oktatók és hallgatók "egyenrangúan, azonos színvonalú eszközökkel kapcsolódhatnak be az európai kutatási-oktatási programokba", mert az intézmények az új adathálózati infrastruktúra fejlesztésének köszönhetően a korábbiaknál nagyságrendekkel nagyobb számítógépes kapacitás felett rendelkeznek majd.
Manherz Károly, az Oktatási és Kulturális Minisztérium szakállamtitkára arról beszélt, hogy az úgynevezett szuper számítógépes rendszer ahhoz is jó, hogy Magyarország az egységes felsőoktatási rendszert kidolgozó bolognai folyamatba mind jobban bekapcsolódjon, mert az egyes egyetemek, főiskolák hallgatói a számítógépes rendszerek segítségével jobban tudnak kommunikálni egymással. Elmondása szerint a fejlesztés eredményeit már lehet hasznosítani a 2010-ben Budapesten és Bécsben rendezendő ünnepi konferencia előkészületeiben is, amely a bolognai folyamat 10 éves jubileumát ünnepli majd. A magyarországi 380 ezer hallgató a program segítségével rácsatlakozhat arra a gyors adatátviteli rendszerhez, amelyet a HBONE+ biztosít - tette hozzá.
Mohácsi János, a NIIFI igazgatója, a HBONE+ program projektvezetője a sajtótájékoztatón elmondta: az európai kutatási hálózattal kompatibilis számítógépes rendszerfejlesztést hajtanak végre, melynek során például a routerfejlesztéssel az eddigieknél sokkal nagyobb sebességű adatátvitel válik lehetővé. A programmal többek között egy 30 helyszínnel összekötött videokonferencia-rendszert is kiépítenek. A kutatási és oktatási együttműködési rendszerhez terveik szerint 700 elérési pont csatlakozik majd, mintegy 500 intézmény keretein belül. A programban résztvevők az extrém nagy sávszélességet igénylő kutatási rendszerhez is csatlakozni tudnak - közölte.
MTI