szerző:
Eduline

A kormányzati átalakítások miatt költözésre ítélték a közelmúltban felszámolt Forster Gyula Örökségvédelmi Központ munkatársait. Az épületben kellett hagyniuk több tízezer dokumentumot, ahol viszont lekapcsolták a fűtést.

A bürokráciacsökkentés áldozata lett az örökségvédelmi szempontból kulcsfontosságú Forster Központ. A központ műemlékeket és műtárgyakat birtokolt, felügyelte az összes ilyen besorolású épület vagy tárgy állapotát, felújításokat végzett vagy rendelt el.

A budai várnegyedben található épületükben tárolták azt a 135 év alatt összegyűjtött 44.300 történelmi tervdokumentumot is, ami történelmi funkciója mellett kulcsfontosságú a hazai műemlékek esetleges korhű felújításához is.

A Forster Központ épületét azonban kiürítették, a munkatársak Lágymányosra kerültek, ám az épület ott még nem alkalmas a dokumentumok tárolására, így azok a régi helyen maradtak. Az "üres" épületben viszont lekapcsolták a fűtést, ami a januári fagyok miatt a vízvezetékek károsodásához vezetett. Az RTL Klub számolt be róla, hogy legalább 1000 dokumentum elázott az épületben egy vízszivárgás miatt.

Az esetről közel két hétig nem tájékoztatták a nyilvánosságot, a dokumentumok mentését pedig két gondnok próbálta elvégezni szétpakolással és szárítással, hősugárzókat bevetve. A csatornának a kormány azt nyilatkozta, hogy "gyors és szakszerű" volt a mentés.

Összefoglalható, a bürokráciacsökkentés annyira sürgős volt, hogy még a fűtést sem lehetett bekapcsolva hagyni ott egy időre, ahol történelmi emlékeinkre vigyáztak.

76 éves ablakokat találtak egy budai gimnáziumon, lecserélték

Régészeket éppen nem kellett hívni Óbuda első középiskolájához: végre megtörtént a felújítás. Az Árpád Gimnázium épületét 1940-ben adták át, mely akkor Európa egyik legmodernebb iskolája volt. Üvegfalú rajzterme, gázzal, vízzel és árammal ellátott természettudományos tantermei miatt is híres volt.