Ebből a cikkből megtudhatjátok, hogy melyik az a témakör, amely mindig felbukkan az történelemérettségin. És azt is, hogy mit és hogyan érdemes átnézni az utolsó nagy hajrában. Fontos tippek, tanácsok.
Témakörök, amelyek minden évben visszatérnek
Az írásbeli feladatsort kb. 60%-ban a magyar, 40%-ban pedig az egyetemes történelemhez kapcsolódó feladatok alkotják. Az írásbeli feladatsor két részből áll: az első egyszerű, rövid választ igénylő feladatokat, a második pedig szöveges (kifejtendő) feladatokat tartalmaz. Emiatt is tanácsolja azt Kiss János, a Studium Generale történelemszekció-vezetője, hogy az utolsó nagy hajrában inkább a magyar törit nézzétek át jobban, hiszen abból több feladat lesz.
A középszintű töriérettségi összes esszéfeladatának megoldását itt találjátok.
Itt ellenőrizhetitek, jól oldottátok-e meg a rövid feladatokat.
A töriérettségiről itt találjátok folyamatosan frissülő tudósításunkat.
Kádár János beszéde és Lázár János városa a töriérettségi feladatai között.
Nyilasuralom, KGST-országok, etnikai változások a töriérettségi második részében.
Könnyű feladatsort kaptak töriből az érettségizők, de egy-két kérdés becsapós lehet.
Pánik, piros atlaszok, kabalaállat: így indult a töriérettségi.
A szekcióvezető számon tart még egy tagolást, ami a feladatokat illeti: "az 1848 előtti téma nagyjából 50 %-os arányban van az érettségiben, és az utána lévőkből is ugyanennyi. Az esszékben pedig inkább azok a témák hangsúlyosak, amelyek a mai életünkre is hatnak. A komplex esszéknél, a hosszú esszéknél a dualizmus az, amit szerintem mindenképpen érdemes átnézni, az általában joker téma akár emelt, akár középszinten, nagyon sokszor előfordul" - mondta az Eduline-nak Kiss János, hozzátéve, hogy a dualizmus kora az érettségik 90 %-ban jelen van. "Ez még egy másik kérdést is megválaszol, hogy melyik a legnehezebb téma. Egészen bonyolult a felépítése ennek a témakörnek. Javaslom, hogy ezt mindenképpen nézzék át többször" - tanácsolta az idén érettségizőknek.
Megoldókulcsok
A szekcióvezető azt ajánlja, hogy minél több megoldókulcsot nézzetek meg az érettségi előtt, szerinte ugyanis ezekből rengeteget lehet tanulni, "főként azért, mert általános hiba az, hogy meglátnak egy kifejezést a kérdésben, és akkor megörülnek, hogy hú, ezt a témakört tudom kívülről, és elkezdik írni. Miközben ez igazából csak egy kiegészítés volt a feladathoz kapcsolódóan".
Kiss János tehát nemcsak a feladattípusok miatt javasolja a megoldókulcsok részletes tanulmányozását, hanem amiatt is, hogy tisztában legyetek azzal, mit várnak el pontosan egy-egy feladatnál. Fontos: figyelmesen, ha kell, többször olvassátok el a feladatokat, nehogy az egy ilyen félreértésbe fussatok bele.
Az Eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat.
És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat.
Délutánonként arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek.
Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, lájkoljátok Facebook-oldalunkat. A 2018-as érettségiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket.
|
Az utolsó napokban tehát csiszolni még lehet a tudáson, egy kicsit pontosítani, ezekre pedig a megoldókulcsok nagyon jók - mondta a történelem szekció vezetője. A csiszoláshoz, pontosításhoz tartozik az atlaszok átnézése is, amelyről egy korábbi cikkünkben olvashattok.
A 2018-as érettségiről szóló, folyamatosan frissülő cikkeinket itt találjátok.
"Tudni kell, hogy mi hol van benne, nehogy azzal menjen az idő az írásbelin, hogy azt nézegetik, pontosan mi merre van az atlaszban" - mondta a történelmi atlasz használatáról Kiss János, a Studium Generale történelem szekciójának vezetője, aki azt tanácsolja, hogy érettségi előtt legalább 2-3-szor nézzék át az atlaszokat a vizsgázók.
Online képzés célja: Célom az, hogy a lehető leggyorsabban és leghatékonyabban felkészülj történelemből a következő témazáró dolgozatra vagy akár az érettségire is! Használd ki a modern eszközök adta lehetőségeket! | | Tudomány, szociológia, oktatás , Érettségi, nyelvvizsga , Érettségi felkészítők , Középiskola, érettségi felkészülés