Tizenegykor véget ért a középszintű németérettségi: az eduline-nak nyilatkozó diákok szerint átlagos az idei írásbeli, csak egy-két feladat okozott nehézséget a nyelvhelyességi és a hallott szöveg értése részben. Ilyen volt a németérettségi a vizsgázók szerint.
"Szerintem ez könnyebb volt, mint az előző években, bőven volt idő minden részre" - mondta Kovács Dorka, a győri Révai Miklós Gimnázium diákja. A középiskolásnak, aki előrehozott érettségit tett németből, egyedül a nyelvhelyességi rész utolsó feladatával volt problémája - ebben egy alvásproblémákról szóló szöveget kellett kiegészíteni - az ismeretlen szavak miatt.
A középszintű németérettségi hivatalos megoldása
Az emelt szintű németérettségi hivatalos megoldása
A középszintű németérettségi első részének nem hivatalos, szaktanárok által kidolgozott megoldása
A nyelvhelyességi feladatsor nem hivatalos megoldását itt nézhetitek meg
A harmadik - hallott szöveg értését tesztelő - feladatsort itt találjátok
Milyen feladatokat kell megoldani a németérettségi negyedik, íráskészséget vizsgáló részében?
Milyen témákat kaptak a vizsgázók a németérettségi első részében?
Elsőként szeretnétek értesülni a középszintű németérettségi nem hivatalos, szaktanárok által kidolgozott megoldásairól? Itt találjátok folyamatosan frissülő összefoglalónkat.
A középszintű feladatsor 180 perces volt. A vizsga négy részből állt: az olvasott szöveg értését mérő feladatsor megoldására 60, a nyelvhelyességi tesztre és a hallott szöveg értésére 30-30, a fogalmazásokra pedig 60 percük volt a diákoknak, nyomtatott szótárt csak az utolsó résznél használhattak. A középszintű érettségi A2-B1-es szintnek felel meg.
Az olvasott szöveg értése vizsgarészben a reggeli fontosságáról, egy lovaglóiskoláról és egy fahíd újjáépítéséről szóló szövegeket kaptak a diákok, többek között kérdéseket és a válaszokat kell összepárosítaniuk és a szövegről szóló állításokat kell kiegészíteniük. A nyelvhelyességi rész szövegeinek témája az alvás, egy furcsa baleset és egy Európán átívelő utazás volt.
Az íráskészség részben egy meghívóra kellett reagálniuk a vizsgázóknak, illetve választaniuk kellett, hogy az "örömteli tanulásról" fejtik ki a véleményüket vagy egy külföldi nyári munkára jelentkeznek. Az eduline-nak nyilatkozó diákok és iskolatársaik nagy része az utóbbit választotta, mivel ott "be lehetett vetni a bemutatkozásnál használt tipikus mondatokat".
Dorka szerint az ötös biztos meglesz, de azért "jó lenne, ha 90 százalék fölött sikerülne". A tizenegyedikes diák a Budapesti Corvinus Egyetem kommunikáció és médiatudomány szakára jelentkezne, de azt tervezi, átnézi a külföldi egyetemek képzéseit is.
Révész Balázsnak, a zalaegerszegi Mindszenty József Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium végzős diákjának sem okozott problémát a feladatsor. Balázs az előző évek feladatlapjaival gyakorolt, szerinte az idei "körülbelül olyan volt, mint az eddigiek, a nyelvhelyességi rész talán még könnyebb is". "A hallott szöveg értése részben a harmadik feladatnál eléggé hadart a beszélő, de azért ki lehetett venni a jó választ" - mondta. A diák, aki a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem járműmérnöki szakát jelölte meg első helyen, ötösre számít.
A pécsi Kodály Zoltán Gimnázium diákjai szerint viszont a második rész most nehezebb volt, mint eddig. "Viszonylag könnyűek voltak a feladatok, a szövegértésnél sok időnk maradt, a nyelvhelyességnél viszont jól jött volna még néhány perc" - mondta Schmidt Fruzsina. Neki is az alvásproblémákról szóló szövegben szereplő ismeretlen szavakkal és a magnóhallgatás harmadik feladatával gyűlt meg a baja. "Abban sok hibám lett, de a 80 százalék biztos meglesz" - tette hozzá.