Megmutattuk a középszintű feladatlapot egy némettanárnak.
Az alapelveknek megfelelő feladatsort kaptak a diákok - árulta el az eduline-nak egy szaktanár a német középszintű feladatlapról.
Meglátásom szerint az utóbbi évek változtatásai egyre szigorúbbá és feszesebbé tették a vizsgát. Középszinten szerintem biztosítani kellene az esélyegyenlőséget azok számára is, akik nem nyelvi előkészítőben vagy emelt óraszámban tanulták a nyelvet - tette hozzá, miután megnézte a feladatokat.
Pénteken a némettel folytatódik az érettségi szezon - ahogy az előző vizsganapokon, úgy ma is minden infót megtaláltok a feladatokról, tanárokat és diákokat kérdezünk a tesztről. És ami a legfontosabb: az írásbeli után jövünk a szaktanár által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokkal!
A szaktanár ugyan egyetért, hogy a vizsga B1 nyelvi követelményre emelkedett, de szerinte emiatt kevés idő jut az olvasott- és hallott szövegértés és az íráskészség feladataira. Pozitív változtatás, hogy a hallott szöveg értés 2. meghallgatásánál szövegszakaszonként rövid szünetet iktatnak be, azonban a feladatok megoldására szánt időt itt sem növelték meg - tette hozzá.
A dolgozatpontok átszámítása vizsgapontokká pedig nem a felvételi pontokért harcoló továbbtanulni szándékozó diákot kedvezményezi - mondta. A szaktanár szerint egyébként a szövegek témája, tartalma és nehézségi foka is megfelelt az elvártaknak.
Az utolsó etap a mai érettségin középszinten megkezdődött. A németből középszinten vizsgázók az íráskészséget mérő részben két feladatot kapnak. Az első feladatban verbális, illetve vizuális segédanyagra reagálva, három irányító szempont alapján 80-100 szó terjedelmű szöveget kell alkotni. A második feladatban a vizsgázó hosszabb leíró, vagy véleménykifejtő szöveget hoz létre négy irányító szempont alapján.