Pozitívan diszkriminálja a kormány a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) hallgatóit: a közszolgálati ösztöndíjas –...
Pozitívan diszkriminálja a kormány a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) hallgatóit: a közszolgálati ösztöndíjas – illetve a honvédtiszti alap- és mesterképzésben tanuló – diákok tanulmányai ugyanis nem számítanak bele a támogatási időbe, azaz végig megmarad a maximum 12 államilag támogatott félévük. Ha például valaki 6 szemesztert elvégez az NKE-n, majd beiratkozik egy másik intézménybe, még mindig 12 félévig veheti igénybe az állam segítségét.
Az új törvény egyébként szigorít az állami félévek felhasználásának rendszerén: a korábbi gyakorlattól eltérően ha valaki két szakot végez egyszerre, kettesével fogynak az államilag támogatott félévei. A párhuzamos képzéseket érintő változásokról itt olvashatsz bővebben.
Ezzel ellentétben a közszolgálati egyetem ösztöndíjasai abban a tudatban végezhetik a tanulmányaikat, hogy a diploma megszerzése után még mindig van 12 félévük, hogy egy másik szakmát szerezzenek. A döntésképtelen diákok tehát 18 évesen akár „időhúzásként” is felvételizhetnek az NKE-re, hogy három év múlva, egy alapfokú diplomával a kezükben egy egészen más pályát válasszanak.
Ki kaphat közszolgálati ösztöndíjat?
A többi felsőoktatási intézménytől eltérően a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen – amely a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem, a Rendőrtiszti Főiskola és a Budapesti Corvinus Egyetem Közigazgatás-tudományi Kara egyesülésével jött létre január 1-jén – kizárólag közszolgálati ösztöndíjas és önköltséges helyeket hirdetnek meg.
Közszolgálati ösztöndíjas hallgatónak számít az összes rendészeti szakon tanuló ösztöndíjas hallgató, valamint akiknek nem kell képzési költségtérítést vagy önköltséget fizetniük. Ezeknek a diákoknak nem kell aláírniuk a hallgatói szerződést, velük az egyetem külön ösztöndíjszerződést köt.
A közszolgálati ösztöndíjasok a szerződés aláírásával vállalják, hogy meghatározott időn belül (egy 6 féléves képzés esetén például 8 szemeszter alatt) megszerzik a diplomájukat, és az oklevél megszerzését követő három hónapon belül kötelesek elfogadni az NKE által kiközvetített, felajánlott közszolgálatiállás-ajánlatot.
A „röghöz kötés” a közszolgálati ösztöndíjas diákokra is vonatkozik, vagyis az egyetem elvégzése utáni 20 évben a támogatott tanulmányok idejének kétszeresét itthon kell ledolgozniuk. Párhuzamos képzésre nincs lehetőség, vagyis egyszerre csak egy szakon vehető igénybe a közszolgálati ösztöndíj. A közszolgálati egyetemről szóló összes cikkünket itt olvashatjátok el.