szerző:
Eduline
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Ugyan most határozatlan ideig otthonról kell az érettségizőknek készülniük a nagy vizsgára, viszont ez nem jelenti azt, hogy ne lehetne kihasználni a helyzetet. Most összeszedtünk nektek néhány tippet, amivel a legjobbat tudjátok kihozni az otthoni tanulásból.

Lehet, hogy elsőre ijesztőnek tűnik a szokatlan felállás, de akármilyen tananyagmegosztási módszerrel is folytatjátok mától a tanulást, nem jelenti szükségszerűen azt, hogy az érettségire való felkészülésetek akadályokba ütköznének. Íme pár tipp, aminek betartásvel otthonról is hatékonyan tanulhattok:

1.     Időbeosztás

Talán a legfontosabb kulcsfogalma a tavaszi felkészülési időszaknak az időbeosztás. Ilyenkor többen csak görgetik maguk előtt a tanulnivalókat, mondván még sok idő van addig, de ez könnyedén utolsó pillanatos kétségbeesett magolásokba fulladhat. A jó hír viszont, hogy még nem vagytok elkésve. Első lépésben térképezzétek fel, mennyi idő áll rendelkezésetekre az anyag elsajátítására és az eddig tanultak átismétlésére. Ha ezzel készen vagytok, osszátok be napokra lebontva a feladataitokat, így el tudjátok kerülni a felületes készülést.

Pro tipp: készítsetek egyszerű falinaptárt, amiben jelezni tudjátok az egy-egy napra jutó feladataitokat, és tegyétek az íróasztalotokra, faliújságotokra stb. A lényeg, hogy valahova szem elé kerüljön, így egyben egy hónapra előre tudtok gondolkodni az időbeosztásban. Ha színes post-iteket, filctollakat használtok, az segíthet a rendszerezésben, ezzel megkönnyítitek a naptár átláthatóságát.

2.     Globális ismétlés

Az alapos ismétlés nagyon sokat tud segíteni az írásbeli és szóbeli vizsgákon is, ugyanis ha nem apró részekre bontva, hanem globálisan ismétlitek át az anyagot, megláthatjátok azokat az összefüggéseket, amik eddig esetleg elkerülték a figyelmeteket. Erre viszont időre van szükség, szánjátok rá a nektek szükséges napokat, hogy alaposan meg tudjátok érteni, miről is szól a tananyag.

3.     Korábbi évek tesztjei

Ez a legtradícionálisabb formája az érettségire való készülésnek, és nem véletlenül. Minden évben hasonló típusú feladatokat állítanak össze a vizsgafeladatsorokban, ezért sokkal könnyebb dolgotok lesz, ha nem ér váratlanul a feladat fajtája élesben. Emellett visszaellenőrzésnek is megfeleltethető, láthatjátok, hogy melyik témára emlékeztek jól, és melyiket kell még átismételnetek még egyszer. Ehhez itt találtok egy kis segítséget.

4.     Kutatás

Ugyan senki nem szeret még pluszban olvasmányokat nézegetni, de ha valami nem tiszta a tananyagban, érdemes utánanéznetek, vagy utánakérdeznetek a tanáraitoknál, osztálytársaitoknál. Sokkal könnyebb megjegyezni valamit úgy, hogy ha értitek a dolgok közötti összefüggéseket, vagy a folyamatok miértjeit.  

 5.     Netflix és filmek

Érdekesen hangozhat elsőre, de a Netflix kínálatának nézéséből is tudtok hasznot húzni tanulási célokból is. Ha nyelvi érettségire készültök, és már nem láttok mást csak feladatlapokat - de mindenképp készülni akartok valahogyan -, a Netflixnek van egy Language Learning módja, amivel a kiválasztott nyelven tudtok filmet, sorozatot nézni. Erről korábban már írtunk nektek részletesebben is, ha érdekel titeket, ide kattintva megtaláljátok.

+1: Pihenés

Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy a megfelelő pihenés elengedhetetlen az eredményes tanulás érdekében. Tanulás közben is iktassatok be magatoknak 10-15 perces szüneteket - még akkor is ha otthon nem csöngetnek ki -, illetve a megfelelő éjszakai alvásmennyiég kulcsfontosságú lehet a tanulásban. Kipihenten sokkal könnyebben veszitek be az anyagot, és sokkal nagyobb az esély arra, hogy hosszú távon meg is marad a fejetekben.

Ha nehezen megy az otthoni koncentrálás, korábban már megosztottunk veletek tippeket ezzel kapcsolatban is, ha érdekel titeket itt megtaláljátok.

Itt a módszertani ajánlás a távoktatáshoz - oldalak, lehetőségek, ötletek

A koronavírus-járvány okozta rendkívüli helyzetben is tovább kell működtetni az oktatási rendszert, a tanulóknak biztosítani kell a tanulási lehetőséget - írja az Oktatási Hivatal. De hogyan fog ez a gyakorlatban működni?

Tetszett a cikk? Iratkozz fel hírlevelünkre

Ha szeretnéd megkapni legfrissebb cikkeinket az érettségiről, az egyetemi-főiskolai és a középiskolai felvételiről, ha érdekelnek a felsőoktatás, a közoktatás, a nyelvoktatás és a felnőttképzés legfontosabb változásai, iratkozz fel hírleveleinkre.