Véget ért az emelt szintű fizikaérettségi írásbeli vizsgája is. Egy diák számolt be nekünk tapasztalatairól és a feladatsorról.
"Az első tizenöt feladat elgondolkodtató volt, élmény volt megoldani őket. Az esszéknél az első kettő elég nehéznek tűnt, és annyira nem is érdekeltek, így a harmadikat választottam, az elektrosztatikus mezővel kapcsolatos esszét" - mesélte az Eduline-nak Gábor, hozzátéve: "összességében jobb volt, mint a korábbi évek feladatsorai, több olyan feladat volt, amit tényleg élmény volt megoldani".
Az első feladatrészben tizenöt feleletválasztós példát kellett megoldaniuk a vizsgázóknak. Minden témából tartalmazott valamilyen példát ez a rész, többek között váltakozó feszültség, atomfizika, elektrosztatikai mező, dinamika és mechanika témakörökben.
Gravitációs hullámok, sípok, elektrosztatikus mező– ezek voltak az esszék témái. A három megadott téma közül egyet kell választani.
A fizikaérettségiről szóló tudósításunkat itt találjátok.
A feladatsor harmadik része négy feladatot tartalmazott: az első mechanikai feladat volt, a második állapotegyenletes példa, a harmadik az egyenáramú áramkörökkel, a negyedik pedig magfizikával kapcsolatos volt.
A fizikából emelt szinten érettségizőknek 240 perc alatt kellett megoldaniuk a feladatlapot, amivel összesen 100 pontot lehet szerezni. Az írásbeli vizsga három fő részből épült fel: az első részben feleletválasztós kérdéssort (30 pont) kellett kitölteniük a diákoknak, a második részben voltak az esszék, vagyis a témakifejtős rész (23 pont), míg a harmadik rész az összetett feladatokat (47 pont) tartalmazta.
Az Eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat.
És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat.
Délutánonként arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek.
Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, lájkoljátok Facebook-oldalunkat. A 2018-as érettségiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket.
|
A középszintű fizikaérettségi praktikus, a mérnöki pálya során fontos témaköröket érint realisztikus példákon keresztül - mondta az idei középszintű fizikaérettségiről az Eduline által megkérdezett egyetemi oktató. A fizika érettségi nap támogatását köszönjük a BME Villamosmérnöki és Informatikai Karának.